Giresun Üniversitesi’ne bağlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, 3000 öğrencisi ile birlikte Bulancak ve Piraziz’e taşınıyor.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yılmaz Can, görev süresinin sona ermesine 6 ay kala, Debboy mevkiinde yer alan ve bölge esnafı için ekonomik anlamda çok büyük öneme sahip iki yüksekokulu hızlıca Bulancak ve Piraziz’e taşımak için kolları sıvadı.

Halihazırda 3000’e yakın öğrencisi olan Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulları’nın taşınmasına karşın göstermelik olarak da Piraziz’de yer alan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Giresun’a getirilmesi planlanıyor. Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin yaklaşık 1000 öğrencisinin 500’ünün zaten Giresun’daki hastanelerde öğrenim görüp yine Giresun’da ikamet ettikleri biliniyor.

Bu konuyla ilgili ön plana çıkmadan gündemden uzak bir görüntü vermeye gayret eden aynı zamanda Bulancak’ta inşası başlayan Giresun Teknokent’in Genel Müdürlüğü görevini yürüten Teknik Bilimler M.Y.O. Müdür Yardımcısı Öğr.Gör. Muhammet Anıl Kaya’nın okulların taşınması konusunda büyük çaba ve destek gösterdiği iddia ediliyor.

Bölge esnafı ve dolaylı yollardan kent ekonomisi için çok büyük öneme sahip olan bu okulların taşınmasının mevcut ekonomik koşullar dikkate alındığında olumsuz sonuçlar doğuracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu taşınma projesi ile yakından ilgilenen ve gerekli tüm desteği sağlayacağını belirten Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın 2019 senesi seçim vaatlerinde de yer alan ilçeye ikinci fakülte veya meslek yüksekokulu kazandırma hayalleri Prof.Dr. Yılmaz Can’ın bu girişimiyle mutlu sona ulaşacak gibi görünüyor. Başkan Yakar’ın son belediye seçimlerini sadece 96 oy fark ile kazandığı dikkate alındığında, kendi siyasi geleceği açısından ilçesine kazandıracağı bu okulların kritik öneme sahip olacağını kestirmek zor değil.

Prof.Dr. Can, 2011 yılında vekaleten yürüttüğü rektörlük görevi esnasında Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nu yine Bulancak Pazarsuyu’na taşımış ancak sonradan asaleten rektörlüğe atanan Prof.Dr. Aygün Attar tarafından okul Giresun’a geri taşınmıştı.

Sayın Can’ın bulduğu her fırsatta bu okulları Bulancak’a taşıma hevesi, akıllara şu soruyu getiriyor; “Keşaplı Rektör Yılmaz Can’ın Bulancak aşkının sebebi nedir?”

Konuyu işlemeye devam edeceğiz.

Maalesef konuyu bağlamından koparıp Giresun şehrinin en büyük ilçesi olan Bulancak ilçemize karşı düşmanlık seviyesine çekerek sulandırmak isteyen sığ ve art niyetli bakış açısı için dip not eklenmesi gerekiyor.

Giresun Merkez, Bulancak, Piraziz, Keşap, Yağlıdere, Espiye, Güce, Doğankent, Tirebolu, Görele, Çanakçı, Eynesil, Dereli, Şebinkarahisar, Alucra yada Çamoluk  farketmeksizin; bir kentin bütünleştiği dinamikleri bozan, sosyal ve ekonomik yapısına zarar veren ya da değiştiren eylemlerin kamuoyu gündemine taşınması, bu sayede varsa olumlu veya olumsuz yönlerinin tüm paydaşları tarafından şeffafça tartışılması açısından olayın ele alınarak doğru analizin yapılması gerekmektedir.