Giresun’un en kıymetli turizm alanlarından birisi olan Giresun Kalesi hepimizin bildiği gibi özellikle yaz aylarında on binlerce kişinin uğrak yeri olmayı sürdürüyor. Tarihi dokusu, eşsiz panoramik şehir manzarası, mesire alanları ve özelliklede Topal Osman Ağa Anıt Mezarı ile her Giresunlunun ilk göz ağrısı durumunda olmasına rağmen Kale’ye gelen ziyaretçilerin dinlenip çay kahve içecekleri, yemek yiyebilecekleri ve Giresun Kalesi’ne yakışır bir tesisin olmaması en önemli eksiklik olarak hissediliyordu.

Ak Parti’li Av. Aytekin Şenlikoğlu yönetimindeki Giresun Belediyesi’nin uzun zamandır atıl vaziyette olan binayı restore ederek Kale’nin doğal görüntüsüne uyumlu bir dekorasyonla hizmete sunması son derece değerli bir hizmet oldu.

Giresun Belediyesi Kale Sosyal Tesisleri

Öncelikle Kale’deki tesise Giresun Belediyesi tarafından verilen bu isme dikkat edelim; “Giresun Belediyesi Kale Sosyal Tesisleri”

Sosyal belediyecilik anlayışının gereği olan sosyal tesislerin işletilmesi ile anlayışı ve toplum yararına kar amacı gütmeme görevlerine dair satırlarca açıklamayı sıralayabiliriz ancak hiç kimsenin vaktini çalmadan, Kale Sosyal Tesisleri’ni Giresun’a yeniden kazandıran belediye başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu’nun şu ifadelerini esas kabul etmeyi daha doğru görüyoruz;

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, sosyal tesisi ticari amaçla değil, şehrimizin yöresel tatlarının tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla hizmete açtıklarını belirterek: “Belediye olarak şehrimizin her yönüyle tanıtımını yapmaya devam edeceğiz. Çünkü turizmin ilk ayağının tanıtım olduğuna inanıyorum. Bu tesisimiz de yöresel tatlarımızın tanıtımı için etken olacak. Şehrimize son derece güzide bir mekânı, tesisi kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 08 Temmuz 2021

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulların vahametini hep beraber idrak ettiğimiz bu dönemde vatandaşların en fazla ihtiyaç duyduğu sosyal alanların kamu ve belediyelerin sağladığı imkanlar olduğu hepimizin malumdur.

İstanbul’dan iş seyahati amacıyla şehrimize gelen bir dostumuzun Giresun Kalesi’ni gezdikten sonra, dışarıdan çok beğenerek girdiği Giresun Belediyesi Kale Sosyal Tesisleri’nde uygulanan fiyatları görüp yaşadığı şaşkınlığı bizimle paylaşması üzerine, durumu anlayabilmek için bir araştırma yapma gereği hissettik.

Şimdi, sayın Şenlikoğlu’nun, tesisin açılışını müjdelerken vermiş olduğu “ticari amaçla değil, şehrimizin yöresel tatlarının tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla” mesajının ne kadar samimi olduğunu, ticari amaç gütmeden hizmet etme misyonuna uygun hareket edip etmediğini bu vesile ile birlikte inceleyelim.

Kale’deki sosyal tesiste şuanda; bir bardak çayı 6 TL’ye, eğer karnınız aç ise bir kase çorbayı 20 TL’ye, bir porsiyon köfteyi 85 TL’ye, bir şişe meşrubatı 17 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Basit bir hesap ile Giresun Kalesi’nde yaptığınız bir gezinti sonrası karnınız acıkırsa bir kişi için ortalama 128 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabiki ilaveten meze, salata, tatlı ve ikinci bir çay hakkınızı kullanmazsanız.

Şimdi durumu daha adil ele alabilmek için yazımızı yazdığımız tarih olan 20 Haziran 2022 Pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlıca ve Florya Sosyal Tesisleri’nden ayrı ayrı teyit ettiğimiz fiyatları sizlerle paylaşalım.

Eğer Çamlıca tepesini veya Florya deniz kıyısını gezip bir bardak çay içmek isterseniz 3 TL’ye, ya da karnınızı doyurmak isterseniz bir kase çorbayı 12 TL’ye, bir porsiyon köfteyi 38 TL’ye, bir şişe meşrubatı 6,5 TL’ye satın alabilirsiniz. Yani aynı hesapla bir kişi için ortalama 59,50 TL’ye karnınızı doyurup bir bardak çayınızı içebiliyorsunuz.

Bu arada mutlaka belirtmeliyiz ki, bugün CHP yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bundan öndeki Ak Parti idaresinde de uyguladığı fiyatlar yine sosyal tesis kavramına uygun biçimde her gelir grubundan insanın karşılayabileceği seviyedeydi.

Durumu bir de ticari işletmelerin fiyatları ile ele alalım.

Giresun Merkez’de kaliteli bir restoranda; bir kase çorbayı 20 TL’ye, bir porsiyon köfteyi 64 TL’ye, bir şişe meşrubatı 15 TL’ye satın alıp çay ikramı ile birlikte bir kişi için toplam 99 TL ödemeniz gerekiyor.

Giresun’a bağlı bir Yayla’da meşhur bir restoranda ise bir kase çorbayı 20 TL’ye, bir porsiyon köfteyi 50 TL’ye, bir şişe meşrubatı 14 TL’ye ve çayı 5 TL’ye satın alıp toplam 89 TL’lik hesap ödüyorsunuz.

Oldukça detaylı bir fiyat araştırmasından sonra İstanbul’dan gelen dostumuzun şaşırması boşuna değilmiş dercesine karnınızı doyurmak için en pahalı yerin Giresun Belediyesi Kale Sosyal Tesisleri olduğunu anlamış oluyoruz.

Şimdi Giresun Belediye Başkanı sayın Şenlikoğlu’nun tesis açılışında verdiği mesajı yeniden hatırlayalım; “ticari amaçla değil, şehrimizin yöresel tatlarının tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla”.

Takdir kamuoyunun.

Kale Sosyal Tesisi İstanbul BŞB Sosyal Tesisi Giresun Merkez'de bir Restoran Giresun'a bağlı bir yayla'da Restoren (2)