Lauren Roberts in dilimize ilk çevrilen kitabı olan Powerless üçlemenin ilk kitabı özelliğini taşımaktadır, yazdığı kitap Newyork Times çok satan yazarları arasında yerini aldı. Kitabın dili oldukça akıcı olmakla birlikte harf puntoları biraz küçük bu okumayı biraz zorlaştırıyor, öte yandan konusu olarak akıcı ve kendini okutan bir eser diyebilirim. Birazda kitaptan bahsedecek olursak genel olarak şunları söyleyebilirim ;
Kitabımızın ilk sayfalarında bizleri baş karakterlerden birisi olan Paedyn Gray karşılıyor. İnsanlar seçkinler ve seçkin olamayanlar olmak üzere sınıflandırılan bir krallık. Seçkinler veba’nın onlara bahşettiği güçlerle donatılmış, sıradanlarsa sadece sıradan insanlar ancak sıradanların Ilya krallığında yerleri yoktur. Paedyn babasını küçük yaşta kaybetmiş, hayatını sokaklarda idame ettirmeye çalışan, geçmini gözüne kestirdiği kişilerden çalarak sağlamaktadır. Bir gün gözüne kestirği kişinin prens Kai Azer olduğundan habersizdir. Paedyn’nin Kai’yi farkında olmadan kurtardığında tüm hayatı bambaşka bir şekilde şekillenmeye başlar. Paedyn bir anda kendini seçkinlerin güçlerinin sınandığı bir sınavın ortasında bulur ancak küçük bir sorun vardır Paedyn seçkin değil bir sıradandır.
Konu olarak bu kadarının yeterli geleceğini düşünüyorum. Sade ve akıcı bir dil okumak istiyorsanız okunmayı bekleyen bir kitabınız daha var diyebilirim.