Bu yazımda sizlere Harlan Coben'in Orman adlı eserinin özetini paylaşacağım.

Öncelikle kitapta akıcı ve anlaşılır bir dil kullanılmış, olayların örgüsü ve akıcılığı ustalıkla gelişmekte olup bir çırpıda okunacak bir eser diyebilirim. Mekanların betimlenmesinden daha çok kişiler betimlenmiş, Kitabın adı 'Orman' olmasına rağmen olaylar daha çok kentsel kısımlarda gerçekleşmektedir.

Birazda kitaptan bahsedeyim;

Yirmi yıl önce gençlik yıllarında bir yaz kampında bekçi olarak görev yapan bugünkü New Jersey, Essex savcısı Paul Copeland, o gece olanlardan kendisini sorumlu tutmaktaydı.

Yirmi yıl önce o yaz kampında, bir gece yarısı dört genç ormana girmiş, ancak gençlerden geri dönen olmamıştı, bunlardan bir tanesi de Paul'un kız kardeşiydi.

Olayın ardından gençlerden ikisinin cesedi bulunmuş ancak diğer ikisinden hiç bir haber alınamamıştı.

New Jersey, Essex savcısı Paul Copeland kız kardeşini ve karısını kaybetmenin acısını yüreğine gömmüş, kendini altı yaşındaki kızına adamıştır.

Aile hayatının sorumlulukları ve fırtınalı meslek yaşantısı geçmişteki acılarını biraz olsun unutmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bir tecavüz davasının izini sürerken ortaya çıkan bir cinayet kurbanı Copeland'in geçmişe gömülmüş sırlarını tekrar toprak üstüne çıkarmak üzeredir. Bu cinayet kurbanının elinde Paul'un adı yazmaktadır, otopsi sırasında kendilerine eşlik etmesini isteyen dedektiflerle birlikte bulunduğu kabinde Paul'un gözüne doğum izi çarpıyor, Paul bu kişinin o gece ormana gidip geri gelemeyen 4 kişiden biri olduğunu fark ediyor.

Paul'un içine bir şüphe düşüyor, eğer bu kurban yaşıyorsa kız kardeşide yaşıyor olabilirdi. Onları terk edip giden annesi, kardeşlerden bile saklanan aile sırları...

Kardeşi eğer yaşıyorsa bunca süredir neden onunla iletişim kurmamıştı? Paul cinayet kurbanının ailesi ile görüşmeye ve onlara oğullarının ormanda o gece değil burada New jersey'de bulunduğunu söyleyecekti ancak ailesi oğullarının o gece ormanda öldüğünü söylemektedir. Paul bu kurbanın o gece ormanda kayıp olan çocuk olduğuna çok emindir.

Kız kardeşi hâlâ hayatta olabilir mi? Copeland yirmi yıl önce, masumiyetini kaybettiği o yaz günü geride bıraktığı her şeyle yeniden yüzleşmek zorundadır. İlk aşkı Lucy o gece olanlara yakından tanık olan tek kişiydi ve gerçekleri bilen kişilerden biriydi. Ancak şimdi ismini değiştirip bir üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapmaktaydı. Öğrencilerine geçmişte başlarına gelen kötü bir olayı isim yazmadan kendilerine vermesini ister.

Öğrencilerinden gelen bir ödev ile o gece ormanda olanlara başka birinin daha tanık olduğunu ve gerçek adını bilen biri ile karşı karşıyadır. Lucy bu ödevin kim tarafından geldiğini nasıl öğrenecekti?  Lucy o gecenin unutulması ve geçmişine geri dönmemek için elinden geleni yapamamışmıydı? Lucy uzun bir süreden sonra Paul Copeland ile iletişim kuracak ve geçmişini bir kez daha gün yüzüne çıkaracak mıydı?

Copeland neleri toprağın altında bırakacağına ve hangi gerçekleri aydınlığa çıkaracağına karar vermek zorundadır artık.