Serbest piyasada fındık fiyatları, TMO ve Fiskobirlik’in fiyat politikasını değerlendiren fındık tüccarı Bilal Artul, "Giresun Bulancak'ta tüccarlık yapıyoruz. Fındık fiyatlarıyla ilgili olarak düşüşler ve çıkışlar yaşandı. İlk önce üreticiyi memnun eden bir yükseliş oldu, fakat bu yükseliş durmamalıydı. Okulların açılmasıyla üreticilerin ihtiyaçlarından kaynaklı olarak fındıklarını satmak zorunda kaldılar," şeklinde konuştu.

Fındığı yok ama fındık helvası var Fındığı yok ama fındık helvası var

WhatsApp Image 2023-09-29 at 12.09.42 (3)

Artul, "Üreticinin Fındığı satmak zorunda kalması, fındık fiyatlarını etkiledi ve düşüşe geçti. Uzun süre bu fiyatlar üzerinden satış olmaz, fiyatlar 105-110 TL arası sürdürülemez. 20 gün içerisinde fiyatlarda yükselme olur diye düşünüyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) fiyatları güncellemeyeceğiz diye bir açıklama yaptı, ardından serbest piyasalarda düşüş yaşandı. Bu şekilde açıklama yapmasaydı, fındık şu anda 125 TL olabilirdi. Fıskobirlik de fiyatları geri çekti.”

WhatsApp Image 2023-09-29 at 12.09.41

Rekoltenin düşük olduğuna değinen Artul, "Şu an piyasada rekolte düşüklüğü yaşanıyor, fındık fiyatları yükselecek. Aynı zamanda şu an üreticiler zararda. Mahsul az olduğunda maliyetler de ciddi manada arttı. Üretici fiyattan memnun diyorlar, ama kesinlikle memnun değil. Üreticiler 5 dönüm yerden 120 kg fındık topluyor. 18 bin TL masraf etmişler, yani bunun 12 bin TL üzeri zarar. 120 TL'ye satsa 12 bin TL yapar, yani bunun üzerinde zarar oluyor," dedi.

WhatsApp Image 2023-09-29 at 12.09.42 (4)

"Olması gereken fiyat 200 TL"

Artul, "Masraflar çok fazla, ileriki zamanlarda fındık fiyatları inşallah yükselir, üreticinin de yüzü güler. Fiskobirlik de fiyatlara müdahale etmedi, 105 TL fiyat açıkladı. TMO'nun açıklamasıyla fiyatları geri çekti. Fiskobirlik de bu fiyatta tutamaz fiyatları, öyle düşünüyorum.”

Üreticilere tavsiyem fındıklarını satmasınlar, ihtiyaçları olduğunda satsınlar."

Üreticiler aradıkları fiyatları bulacak, ürün bizim ürünümüz. Kesinlikle üreticinin mağdur olmasını istemeyiz.” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-29 at 12.09.41 (1)

Şu anki fiyatlara değinen Artul, “Giresun kalite fındık 50 randıman 105 TL'den başlıyor. Levant kalite fındığa fazla talep yok, ciddi manada Giresun yağlısına talep var. Levant kalite fındığın fiyatı da 95-97 bandında seyrediyor. Bir de üreticinin stopaj maliyetinde bir sıkıntı var. Fiskobirlik almıyor, güzel bir şey yapıyor. TMO alıyor, Tarım ve Orman Bakanlığının yapacağı güzel şeyler var. %2,1'lik stopaj %1'i kaldırabilir, böylelikle üreticinin cebine kg başına 1,50 TL fazla girmiş olur. Güncel fiyat bu şekilde. Üreticiler de ciddi fındık sattı, arkası kesiliyor. Yüksek köylerden de fındık gelmeye başlandı. Fındık sezonu yavaştan bitiyor, fiyatlar yükselecek." şeklinde konuştu.