Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle Giresun Merkez mahalle ve köyler ile ilçeleri temsilen katılan muhtarlarla bir araya geldi.

19 Ekim Muhtarlar Günü, Valilik önünde gerçekleştirilen programla başladı. İlk olarak Muhtar Dernek Başkanları Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi. Akabinde Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti, muhtarları kabul etti.

19 Ekim Perşembe günü saat 10.30’da Valilik Toplantı Salonu’nda muhtarlarla bir araya gelen Vali Serdengeçti, muhtarların devletimizin gözü, kulağı ve garip gurebaya uzanan şefkat eli olduğunu belirterek kendilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

2022_396_04-1

Vali Serdengeçti, muhtarlarla yapmış olduğu konuşmanın başlangıcında Türkiye Yüzyılına ve Filistin’de yaşananlara dikkat çekerek “Türkiye Yüzyılına hep birlikte giriyoruz, 10 gün sonra Cumhuriyetimizin 100. yılını birlikte kutlayacağız. Türkiye Cumhuriyetimiz ilelebet var olsun, Aziz milletimizle beraber payidar olsun İnşallah.

Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi

Devletsiz ya da vatansız kalmanın çilesini sıkıntılarını dünyada görüyoruz. Bu yüzden el birliği içerisinde huzur içerisinde hangi görüşten olursak olalım, ortak değerlerimiz vatan, millet ve devlet noktasında hep bir arada olmanın, bunu bir milli dava haline getirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu noktada, devletimizin vatandaşlarına hizmet etmesi, herhangi bir vatandaşın devletsiz veya korumasız kalmasını engellemesi için çok kritik bir rol oynar. Hem aklımızda hem de gönlümüzde bu bilinci canlı tutmalıyız. Unutmayalım ki düşmanlar her zaman uyanıktır.

Aynı duyarlılıkla, Filistin'deki insanların ve oradaki kardeşlerimizin de Allah yar ve yardımcıları olsun.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında muhtarlara seslenen Vali Serdengeçti, “Muhtarlarımız, devlet sisteminde yer alan değerli temsilcilerdir.

Muhtarlar, bulundukları bölgelerin yerel liderleridir, insanların temsilcileridir. Türkiye'deki yerel yönetimler; belediye, özel idare ve köylerden oluşur. Köylerdeki temsilciler de muhtarlardır.

Muhtarlar, vatandaşlarla devlet arasında önemli bir köprü vazifesi görürler. Muhtarlar, vatandaşların ihtiyaçlarını, taleplerini ve sorunlarını devlete ileten önemli aracılardır.” sözlerine yer verdi.

Vali Serdengeçti, son yıllarda muhtarlarımıza yapılan iyileştirmelere de değinerek “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde muhtarlık sistemi daha da önem kazanmıştır. Muhtarlarımızın sesi daima devletimiz ve Cumhurbaşkanımız tarafından dinlenir ve takip edilir. Bu, muhtarlarımıza verilen değeri gösterir.

Son yıllarda muhtarlarımızın talepleri için de çeşitli çalışmalar yapıldı. Muhtarlarımızın maaşları iyileştirildi, sigorta mevzusu düzeltildi ve özlük hakları güçlendirildi. Ayrıca, Ankara'da Muhtar Evi açıldı ve bu olumlu gelişmeler devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Vali Serdengeçti, son olarak Valiliğimiz tarafından muhtarlarımız onuruna İl Özel İdaresinde düzenlenecek öğle yemeği programına muhtarlarımızı tekraren davet ederek “Muhtarlarımız, toplumumuzun temel direklerindendir ve önemli bir hizmet sunarlar. Bu nedenle, muhtarlık sistemi her zaman değerli ve vazgeçilmez bir yapı olarak görülmelidir.

Umarım sizleri memnun edecek, çalışmalarınızı daha rahat bir şekilde yürütebileceğiniz ve görevlerinizin yetki ve sorumluluklarını daha etkin bir şekilde yerine getirebileceğiniz her konuda sizlerin yanınızda olacağız. Birlikte başarıyla çalışacağımıza inanıyorum.

Bu doğrultuda, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nüzü tekrar kutluyor ve esenlikler diliyorum.” cümlelerine yer verdi.