Toplantıda, Müftülüklerce yürütülen hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesinin sağlanması, mevzuatla ilgili genel konuların istişare edilmesi, hizmetlerde metot ve görüş birliğinin sağlanması, vaaz, irşat ve rehberlik faaliyetlerinin düzenlenmesiyle camilerde yapılacak programlarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Karadenizli’nin Kutlaması için Kemençe Sesi Yeterli Karadenizli’nin Kutlaması için Kemençe Sesi Yeterli

Toplantıda konuşan İl Müftü Ramazan Topcan; “Değerli Kardeşlerim! Malum önümüz Ramazan. Başkanlık talimatını sizlerle paylaştım. Şimdiden Ramazan Ayınızı tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlamdan niyaz ediyorum. 

Başkanlığımız tarafından 2023 yılı Ramazan Ayı genel teması; ‘Ramazan ve Dayanışma’ olarak belirlendi. Konunun alt birleşenleri ile güzelce ele alınması önem arz etmektedir. 

Boş olan camilerimizi Halk Eğitimi Müdürlüklerimizden de destek alarak imkanlar dahilinde doldurmaya çalışalım, hatta idari personelimizden de bu konuda azami olarak yararlanalım. 

Her camimizde cemaatimizin de uygun görüşleri alınarak kadın-erkek mukabele programlarımız olsun. Hatimle namaz kılınacak camilerimizi önceden cemaatimize duyuralım.

Depremzede kardeşlerimize yönelik İl ve İlçe Müftülüklerimizin yürüttüğü ayni ve nakdi yardımlarımız takdire şayan. Emeği geçen her kademedeki kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. KYK ve özel konutlarda kalan depremzede misafirlerimize yönelik hizmetlerimiz hız kesmeden devam etmelidir.

Türkiye Diyanet Vakfımızın  Ramazan ayında yürüteceği hizmetler önemli, ıskalanmaya gelmez. Faaliyet alanlarımızdan olan zekat hizmetleri konusu  önemli. Arkadaşlarla toplantılar yaparak konu üzerine hassasiyetle çalışılması gerektiğini  bir kere daha hatırlatalım. Ayrıca  6-7 Nisan 2023 tarihlerinde İlimiz merkez ve Tirebolu İlçelerimizde konu ile ilgili bilgilendirme toplantıları, ziyaretler yapılacaktır inşaallah. Depremzede misafirlerimiz başta olmak üzere gençlere, engellilere, şehit ailelerimize, yetim ve öksüzlere iftar sofraları açalım. Kadınlarımıza ayrılan bölümlerin temizliğine daha çok dikkat edelim. 

4-6 yaş grubu Kur’an kurslarımızda Ramazan ayına özel; tekne orucu, her güne bir iyilik,  sadaka zarfı, mahallenin en yaşlısına ziyaret vesaire gibi küçük etkinlikler yaptıralım.

Yetişkinlere yönelik Kur’an kurslarımızda; mukabele ve sohbet programları, ev ziyaretleri, hasta ziyaretleri, depremzede ailelere, şehit ailelerine ziyaretler vb. etkinlikler planlayalım.

Vaaz ve irşat faaliyetlerimize yoğunlaşalım, Kur’an-ı Kerim ziyafeti programları planlayalım.” dedi.