Giresun'un Bulancak ilçesine bağlı Küçükada köyünde yaşayan vatandaş, elektrikli cihazlarının sürekli arızalandığını ve mağdur olduklarını ifade etti. Elektrik kesintisi, voltaj düşüklüğü ve sonucu olarak arızalanan , kullanılamayacak duruma gelen cihazların sorumlusu kimdir ?

Eynesil İlçesi KHGB Beton Yol Yapım İşi İhaleye Çıkacak Eynesil İlçesi KHGB Beton Yol Yapım İşi İhaleye Çıkacak

Köy Muhtarı, konuyla ilgili olarak Kaymakamlığa bir dilekçe verdi. Ancak muhtara verilen cevapta,  Fındık hasadı döneminde nüfusun artması nedeniyle  voltaj düşüklüğü yaşandığı belirtildi. Köy halkı, sorunun en kısa sürede çözülmesini talep ediyor.

Küçükada Köyü Muhtarı Köksal Pekdemir, 21 Temmuz 2023 tarihli dilekçesinde köylerine ait elektrik şebekesinin 50 yıl önce kurulduğunu ve şebekenin yetersizliği nedeniyle voltaj düşüklüğü yaşandığını belirterek, trafo, kablo ve elektrik direklerinin yenilenmesini talep etti.

Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş. Giresun İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, "Özellikle yaz dönemlerinde gurbetçi nüfusunun arttığı, nüfus yoğunluğunun yaşandığı köy, yayla vb. yerleşim yerlerinde enerji tüketiminin artmasıyla birlikte voltaj düşüklüğü sorunlarının ortaya çıkabildiği" ifade edildi. Şirket, bu tür bölgelerde saha etüt, proje ve onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından elektrik hatlarının yenilenmesi ve ihtiyaç duyulan bölgelere ilave trafoların kurulması için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bu çerçevede, Küçükada Köyü'ndeki arıza kayıtları ve elektrik dağıtım şebekesinin tespit ve kontrollerinin yapıldığı ifade edildi. Elektrik hatlarının yenilenmesi ve ilave trafoların kurulması talebi, şirketin ilerleyen dönemdeki yatırım programları kapsamında değerlendirileceği kaydedildi.

Ayrıca, Bulancak ilçe işletme şefliği faaliyetleri çerçevesinde belirtilen bölgeye enerji taşıyan şebekede hat bakım onarımı, iletkenler üzerinde çalışmaları ve dağıtım hatlarına temas edebilecek düzeyde bulunan ağaçların budama işlemlerinin gerçekleştirilerek, dağıtım şebekesinden kaynaklanabilecek voltaj düşüklüğü sorunlarının giderilmesinin planlandığı ifade edildi.

Özel Haber