İl Müftülüğü, engelli vatandaşlara ve ailelerine yönelik birçok alanda faaliyet gerçekleştiriyor.

Giresun İl Müftülüğü, "10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası" kapsamında engellilere yönelik çok sayıda etkinlik düzenledi.

Bu kapsamda İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü koordinesinde Atatürk Meydanı'nda stant açıldı.

Engellilere yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen programda, engellilerin yaşadığı zorlukları anlamak amacıyla empati parkuru kuruldu. Program sema gösterisi, ney dinletisi ve tasavvuf musikisi konseriyle devam etti.

Geleceğin Öğretmenleri Eğitimde Şiddeti Kınadı Geleceğin Öğretmenleri Eğitimde Şiddeti Kınadı

Etkinliğe katılan Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü, İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, İl Engelli Koordinatörleri Güler Aydınoğlu ve Kamil Çağrıl’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve engelli parkurunda yürüdü.

Engellilere yönelik manevi danışmanlık hizmetlerinin kapsamının genişlediğini ifade eden İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, “Engelli kardeşlerimizin, manevi gelişimlerine katkıda bulunmak, sahih dini bilgiye kolaylıkla ulaşmalarını sağlamak, dini sorumluluklarını yerine getirebilmeleri noktasında motivasyonlarını artırmak, hayat şartlarının kolaylaştırılarak toplum içerisinde huzurlu, aktif, etkin bir şekilde rol almalarını sağlayacak faaliyetlerimiz devam ediyor.” dedi.

Engellileri doğru anlamak ve onlara saygı göstermenin insani bir görev olduğunu vurgulayan İl Müftü Yardımcısı Sarıgül, “Yüce Rabbimizin bize bahşettiği her nimet gibi, yaşadığımız her zorlukta Rabbimizin rızasını kazanmak için bir vesiledir. Aynı şekilde, yüreğimizde beslediğimiz sevgiyle engelli kardeşlerimize umut aşılamak, onlar için hayatı kolaylaştırmak hepimizin vazifesidir. Derdi ne olursa olsun, göremeyene göz, konuşamayana dil, işitemeyene kulak, yürüyemeyene ayak, tutamayana el olmak, bizler için onur, huzur ve ecir kapısıdır.” diye konuştu.

Müftü Yardımcısı Sarıgül, Kur’an kurslarında eğitim gören, etkinliklere katılım ve katkı sunan engelliler ile İl Engelli Koordinatörleri Güler Aydınoğlu ve Kamil Çağrıl’a teşekkür ederek, başarılar diledi.

Hafta dolayısıyla engelliler ve aileleri ziyaret edildi, İl Müftülüğü Sosyal Medya Stüdyosu’nda canlı yayın yapıldı, Kur’an kurslarında etkinlikler düzenlendi ve engelli-cami buluşması gerçekleştirildi.