GZO Başkanı Karan' dan 'zirai don' afeti uyarısı!

Ordu'da Kahverengi Kokarca İstilası Yüzünden Üreticiler Zorda Ordu'da Kahverengi Kokarca İstilası Yüzünden Üreticiler Zorda

"BAHÇENİZİ SİGORTA YAPTIRIN"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta kritik bir döneme girildiğine dikkat çekerek, Şubat, Mart ve Nisan aylarında olası bir zirai don riskine karşı üreticilerden ürünlerini devlet destekli tarım sigortasıyla güvence altına almaya davet etti. Karan yaptığı açıklamada, fındıkta devlet destekli tarım sigortası için son başvuru tarihinin 3 Mart 2024 olduğunu, üreticilerin bu tarihi beklemeden sigortalarını yaptırmalarını, sigorta teminat poliçesinin 7 gün sonra devreye girdiğini kaydetti.

Ziraat Odası Başkanı Karan, “Fındık üreticileri olarak seyreden kış mevsimi olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde şahit olduğumuz anormal hava sıcaklıklarının yıl ortalaması üzerinde gitmesi ilkbahar da olası bir don afetinin meydana gelme olasılığını artırmaktadır. Geçmiş yıllardan da hepimiz biliyoruz ki yaşanacak bir don zararı fındık ürününde önemli boyutta zarar meydana getirmektedir. Bu sebeple, bu istikrarsız hava olayları sonucunda yaşanacak afetlerden oluşacak ekonomik kayıplarımıza karşı fındık ürünlerimizi güvence altına almanın tek yolu TARSİM sigortası yaptırmaktır. Fındık ürününde don teminatı için son tarih olan 3 Mart 2024 ü beklemeden sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyin. Bahçedeki fındığını doğal afette kaybetmek istemiyorsan, 1 ile 3 ocağındaki ürün miktarı kadar poliçe primi ödeyerek sigortanı yaptır. Fındıkta don sigortası priminin % 67 si devlet tarafından karşılanmaktadır. Üstelik üreticinin prim bedelini ise hasat sonrasında ödeme imkanı bulunmaktadır” dedi.