Giresun FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar MEDYA28'in sorularını yanıtladı.

Nurittin Karan "Tarım sigortalarınızı yapın" Nurittin Karan "Tarım sigortalarınızı yapın"

Alanında dünyanın en büyük üretici birliği olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği' n (FİSKOBİRLİK) faaliyetlerini anlatan Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, ''FİSKOBİRLİK fındık konusunda türkiyedeki önemli bir üretici birliğidir. Fındığı entegresiz işleyip Türkiye'ye ve dünyaya satmaya çalışan bir kurumuz'' dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, kadınların iş hayatında çok daha dikkatli, titiz ve sabırlı oldukları için işletmelerin büyümesine ve kaliteli üretime büyük katkı sağladığını söyleyerek, her yıl yaklaşık 7 milyon dolar gelir elde ettiği fındık ihracatının yüzde 90’ını nihai ürünler oluştururken, fındığa bu katma değeri ise kadın işçilerin sağladığı belirtti. Lütfi Bayraktar, ''Kadın çalışan sayısı ile başarı arasında doğru orantı olduğunu ifade ederek, FİSKOBİRLİK' te şuan 350 kadın istihdam edilmektedir ve bu da işletmenin yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Ayrıca 50 kooperatifimizin yarıdan fazlasında kadın müdirelerimiz vardır'' dedi.

FİSKOBİRLİK tarafından Türk Marka ve Patent Kurumunda ‘’Giresun Tombul Fındığı’’ menşe adıyla koruma altına alınan Giresun Tombul Fındığı, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi kararıyla tescillenerek, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde koruma altına alınmasını değerlendiren Lütfi Bayraktar, coğrafi işaretli ürünlerin hem ihracat hem iç piyasada önemine vurgu yaparak, FİSKOBİRLİK olarak Giresun’a ve Giresun fındığına değer katmayı kararlılıkla sürdüreceklerini ifade etti.

Haber: Sema Arkan Soysal