Fındık üreticileri kahverengi kokarca böceğine karşı uyarıldı Fındık üreticileri kahverengi kokarca böceğine karşı uyarıldı

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (FİSKOBİRLİK) 2023 ürünü fındık alımlarına 21 Ağustos Pazartesi gününden itibaren başlayacağı açıklandı. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Murat kumaş, alımların birliğe bağlı 50 kooperatifte yapılacağını, ürün bedellerinin ise peşin olarak ödeneceğini söyledi.

murat-kumas

Murat Kumaş, Ortak ve orta dışı alım fiyatımız serbest piyasa üzerinden olacağını, 50 randıman ve üzerine 1 lira 65 kuruş randıman farkı yapılacağını belirtti. 

Henüz serbest piyasada fiyat oluşmadığına da dikkat çeken Kumaş 1 Ağustos’ta başlayan ortakların beyanname verme işleminin de devam ettiğini vurguladı.

fiskobirlik-1502816897

Dileyen Üreticinin Fındığı Harmandan Alınacak

Kumaş, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda dileyen fındık üreticisinin fındığını bizzat ekip göndererek harmandan alacak." dedi.

Üreticilere seslenen Kumaş, "Fındığını iyice kurutmadan, temizlemeden satmayın, bu randıman kaybına yol açıyor.” ifadelerinde bulundu.

Özel Haber-Cavit Özdemir