Fındık, uzun bir aradan sonra tekrar yükselişe geçti. Fındık üreticileri, fındık düşüşlerinden endişe duysalar da doğru olanı yaparak fındıklarını satmadılar. Bu durum, fiyatların yükselmesine neden oldu.

Geçtiğimiz 15 gün boyunca düşüş yaşanan fındık fiyatlarında, 16 Ekim Pazartesi günü toparlanma başladı ve yükselişe geçti. Bugün 18 Ekim 2023 itibarıyla yükseliş devam ediyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin karan'ın Açıklaması Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin karan'ın Açıklaması

Hızlı yükselişin ardından başlayan düşüşün ardından fındık fiyatlarında yeniden yükseliş başladı. 16 Ekim Pazartesi günü 98 liraya yükselen fındık fiyatı bugün 108 liraya çıktı.

Piyasadaki paniğin ardından yükselişin devam edeceğini söyleyen tüccarlar, başta Ferrero olmak üzere büyük alıcıların yüksek fiyat açıklamasının beklendiğini ifade ediyorlar. Ayrıca serbest piyasada yükselişin devam edeceği belirtiliyor.

Giresun'da, 18 Ekim Çarşamba günü 50 randıman kabuklu fındık fiyatı serbest piyasada kilogram başına ortalama 108 liradan işlem görmeye başladı. Bu fiyat üzerinden yüzde 2,1 oranında vergi kesintisi yapılıyor.

Serbest piyasada Giresun kalitesi fındık için kilogram başına 100-108 TL arasında (randıman farkına göre) Levant kalitesi fındık için kilogram başına 94-100 TL arasında (randıman farkına göre)  fiyatlar seyretmektedir.

Fiskobirlik'in belirlediği fındık fiyatları ise Giresun kalitesi yağlı fındık için 100-110 TL arasında (randıman farkına göre) ve Kara/Sivri fındık için 85,00-95,00 TL arasında işlem görmektedir.

Haber: Yunus Eren