Bu kış ve önümüzdeki yıl hemen hemen her kesim için çok zor geçeceğini belirten GİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Aykut Gezmiş, 2024 yıl için hazırlanan bütçe ile ilgili açıklamada bulundu.

CHP'li Şenyürek'ten Bayraktar'a Sert Tepki! CHP'li Şenyürek'ten Bayraktar'a Sert Tepki!

Gezmiş, "Hazırlanan bütçe yasa teklifi gösteriyorki 2024 yılı İcra ve İflas yılı olacaktır. 2024 yılında beklenen KDV gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 82 artışla 2,5 trilyon TL'ye yükseltilmesinin hedeflendiği, buna rağmen bütçe açığının 2,6 trilyon TL olmasının beklendiği bir bütçe hiç ama hiç umut vadetmiyor. Tüm vergilerin de beklenen enflasyon hedefinden daha yüksek artırılma hedefi 2024 için umutsuzluğumuzu tetiklemektedir. Bundan anlıyoruzki yerel seçim sonrası tüm temel ihtiyaç ürünlerine bir zam furyası gelecek, her kesimin alım gücü daha da azalacaktır.

Banka mevduat faizleri yüzde 50 seviyelerinde, kredi faizleri yüzde 60 seviyelerinde seyrederken, finansman ihtiyacı olan bir çok işyeri önümüzdeki aylarda icra ve iflasla burun buruna gelecek, orta ve dar gelirli ise tüketici kredisi bile çekemeyecek, yüksek faizli kredi kartlarını ödeyemeyince de faize boğulacaktır.

Ülkemizi çok zor bir kış beklemektedir. Bu kış ve önümüzdeki yıl hemen hemen her kesim için çok zor geçecektir. Bu duruma karşı hükümet tarafından alınan veya alınması düşünülen hiçbir tedbir göremediğimiz gibi şartların daha da zorlaşacağının sinyalleri de her geçen gün artmaktadır. 2024 bütçesinde; zorlanan kesimler için bir çözüm üretilmemekte, aksine vergi üstüne vergi eklendiği görülmektedir. Yani ekonomiyle ilgili önümüzdeki dönemde hiç bir umut göremiyoruz. Hazırlanan 2024 bütçesinin özeti şudur: herkes ayağını yorganına göre uzatmalı ve kendi başının çaresine bakmalıdır." ifadelerini kullandı.

Editör: Ortak Kullanım