Giresun Ticaret Borsası Başkanı Bölük'ten TMO'nun Fındık Satış Kararına Destek Giresun Ticaret Borsası Başkanı Bölük'ten TMO'nun Fındık Satış Kararına Destek

Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM (Devlet Destekli Tarım Sigortaları)  ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir. Devletin % 67 ye varan  prim desteği ile ÇKS başvurusu yapmış her üreticimizin geç kalmadan fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ileride ki günlerde yaşanabilecek afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır.

IMG-20221122-WA0010

Fındık ürününde 2023 yılı devlet destekli tarım sigortası dönemi  1 Kasım 2002 itibarıyla başlamıştır. Bu yıl çok yoğun ilgi gösterdikleri sistemde üreticilerimizin 2023 yılı ürünlerinin kg değerini ise 39 TL’den  65 TL’ ye kadar fiyat seçenekleri ile sigorta yaptırabilir. Üreticiler bahçesinin bulunduğu rakıma ve  indirimlere göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ocaktan alacağı fındık bedeli ile bir dekar bahçesini sigorta yaptırabilirler.

Üreticilerin son gün olan 28 Şubat tarihini beklemeden bir an önce TARSİM ile fındık bahçelerini sigorta yaptırarak güvence altına almaları gerekmektedir.