DSP 21. Dönem Giresun milletvekili Hasan Akgün, fındığın 9 dolar olması için; tek başına Giresun’dan Ankara’ya yürüyüş eylemi başlattı.

Adına ‘Kara lastikliler yürüyüşü’ verdiği eylemini tek başına gerçekleştiren Akgün, "Neden yalnız yürüyorum. Üretici neden katılmıyor bunu anlamıyorum." dedi.

Bunun siyasi bir yürüyüş olmadığını dile getiren Akgün şu açıklamayı yaptı;

“Kara Lastikliler yürüyüşümüz siyasal bir mesaj taşımadan tamamen fındığın hak ettiği değeri görmesine yönelik yapılan bir eylemdir. Fındık Türkiye’de 100 TL ise Avrupa’da bizim fındığımızın karşılığı 250 TL. Fındık bugün Türkiye’de 3 Dolar karşılık bulurken, Avrupa’daki karşılığı 9 Dolar olarak işlem görüyor.  Bu aradaki 6 dolarlık yani şuan ki kurla birlikte 161 TL’ye tekabül eden fark kime ve nereye gidiyor. Fındık için yeniden örgütlenmeliyiz ve FİSKOBİRLİK yeniden inşa edilmedir. Benim tek derdim fındığın hak ettiği değeri tekrar bulmasıdır. Bende emekçisiyim sadece bunu istiyorum ve bu yürüşümü de bunun için yapıyorum.” 

Yaylacıların bıraktığı çöpler temizleniyor Yaylacıların bıraktığı çöpler temizleniyor

Eylemini tek başına ve kimseden yardım almadan sürdüren Akgün, yürüyüşünü Ankara TBMM’de tamamlamayı hedeflediğini belirtti.

Ekran görüntüsü 2023-09-19 133444