Yağlıdere'de Muhtarlara Seminer Verildi Yağlıdere'de Muhtarlara Seminer Verildi

2014 yılında bir dönüm destek parasıyla 3-4 torba gübre alabilen fındık üreticisinin bugün 3 dönüm destek parasıyla ancak bir torba gübre alabildiğine işaret eden Karan, 2014 yılında 70 dolar eden 170 liranın bugün 5.5 dolar ettiğini hatırlattı.

Nurittin Karan 1687177193

BU DESTEK MİKTARIYLA ÜRETİCİ ZARARLILARLA MÜCADELE EDEMEZ

Karan, Türkiye’nin tarımsal alanda en önemli ihracat kalemlerinden olan fındığa her yıl bir hastalık veya zararlı böceğin musallat olduğuna ifade ederek, şunları kaydetti: “Ülkemiz fındık tarımında yaşlanan ve her yıl verimden düşen bahçelerin rehabilitasyonu gelecekte ciddi sorun olarak önümüzde dururken, son yıllarda ürünümüze hastalık ve zararlı böcekler musallat olmuş durumda. Bilindiği gibi fındıkta külleme hastalığı ve kozalak akarı varken şimdi de Kahverengi kokarca zararlısı ortaya çıktı. Bugünden gerekli önlemler alınamazsa bu zararlı tüm fındık bahçelerini saracak gibi görünmekte. Herkes üreticiye bu zararlı ile mücadele çağrısı yapmakta. Dönüm başına ödenen 170 lira ile bahçesine bir torba gübre dahi atamayan üretici bu zararlıyla nasıl mücadele edecek? Fındığın geleceğini tehdit eden hastalık ve zararlılarla mücadele edilebilinmesi için en azından alan bazlı gelir desteği bin liraya yükseltilmeli ki, üretici de bahçesine gübre ve ilaç atabilsin. Mevcut destek miktarıyla üreticinin zararlı böcek ve hastalıklarla mücadele edebilmesi imkansız. Siyasi ve yetkililer bir an önce harekete geçmeli, gelir desteği miktarını günümüz ekonomik şartlarına göre güncellenmeli.”

ÖDEME EMRİ İÇİN NE BEKLENİYOR?

2023 yılı alan bazlı destek ödemesi için her şeyin hazır olmasına rağmen destek miktarlarının halen üreticilerin hesaplarına aktarılmamasına da tepki gösteren Karan, “Odamızı diğer ziraat odalarını her gün binlerce üretici aramakta ve ödemenin ne zaman yapılacağını sormakta. Bilindiği gibi fındıkta gübre, ilaç ve yabani otla mücadele zamanı. Üreticilerimiz azdan, çoktan gelir desteği ile bahçesine gübre atmak, hastalık ve zararlı böceklere karşı ilaçlı mücadele yapmak istiyor. Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen halen ödeme emri verilmedi. Fındıkta alan bazlı gelir desteği ödemeleri emrinin bugünden tezi yok verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı


Ordu Olay