Vahit Sütlaş Sahnesi’nde düzenlenen kongrenin divan başkanlığını CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz yaparken, delegelerin oylarıyla blok liste yöntemi kabul edildi.

Kongrede; CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, önceki dönem milletvekilleri Necati Tığlı, Eşref Karaibrahim, Mustafa Çakır, Hasan Akgün, 28. dönem 2. sıra milletvekili adayı Reşat Nuri Özdemir, Espiye önceki dönem İlçe Başkanı Eşref Bodur, parti üyesi ve Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe ile bazı partililer söz alarak konuşmalar yaptılar.

Başkan Dede'den, Siyasi Partilere Ziyaret Başkan Dede'den, Siyasi Partilere Ziyaret

Genel seçimlerde alınan sonuçların öz eleştirilerinin yapıldığı konuşmalarda tek aday olarak seçime giren Şenyürek’e yönelik güven ve destek mesajları ağırlık kazandı.

İl Başkan Adayı Şenyürek, partililere hitaben yaptığı konuşmasında genel seçimlerde hedeflenen başarıya ulaşılamamasına dair öz eleştirilerde bulunurken çözüm önerilerini ve izleyecekleri yolu şu sözlerle dile getirdi; “Kongreler geniş bir aile toplantısı gibidir. Burada değerli partililerimizin görüş ve değerlendirmelerini dinliyor, kendimize yol haritası çıkarıyoruz. Sadece kürsüye çıkıp fikir beyan edenler değil, bu tür toplantılarda koridor aralarında yapılan değerlendirmeler de önem ifade ediyor. Peki yönetimler şu koridorlarda konuştuğumuz, sokakta dinlediğimiz talep ve değerlendirmelerin ne kadarını üst yönetime taşıyabiliyor, ya da ne kadarı genel merkezde karşılık bulabiliyor? 13 yılda 12 seçim kaybetmişsek demek ki bir yerlerde hata yapıyoruz. Elbette iktidarın baskıları neticesinde bu seçimin adil geçmediğini biliyoruz. Fakat seçimi kaybetmemize neden olan bizim ortadan kaldırabileceğimiz, bizim sorumlu olduğumuz yani bizden kaynaklı nedenler daha fazla. Soralım kendimize, parti merkezinin belirlediği siyasette örgütlerin ve tabanın fikri neden alınmıyor, soralım örgütler mali ve siyasi yönden ne kadar destekleniyor? Oy oranı yüzde bir olan partilere verilen kontenjanlarda il başkanlarının görüşü alındı mı? Veya il başkanları ya da ilçe başkanları bu toplantılarda cesaretle görüş beyan edebildi mi? Herhangi bir mevkide aday belirlerken politikalarımızı memleketimizin en ücra köşelerinde savunan üyelerin fikrini alıyor muyuz? Alucra’da ya da Çamoluk’taki üyelerimizin fikrini önemsiyor muyuz? Memlekete demokrasi vadederken parti işleyişi söz konusu olduğunda bundan uzak durmayı nasıl kabul ediyoruz? Parti politikalarını sosyal demokrasi çizgisine, kurucu ayarlarına çekmeden sonuca ulaşamayız. Eğitimli kadrolarımız varken, başkalarına danışma ihtiyacı neden? Peki ne yapmalıyız? İşte tam da bu noktada katılımcı demokrasiyi etkin bir biçimde parti içinde hataya geçirmek zorundayız. Memlekete demokrasi vadederken parti işleyişi söz konusu olduğunda bundan uzak durmayı asla kabul etmiyoruz. Daha demokratik ve çoğulcu katılımı esas alan bir tüzük yazılmalı, unutulduğunu zanneden en ücra köydeki üyemiz de Cumhuriyet Halk Partisi’nin karar mekanizmalarına dahil edilmelidir. Ben bu talebi il başkanı sıfatıyla en yüksek tonda seslendireceğimi sizlere ifade etmek istiyorum. Her koşulda ön seçimi savunmaktan çekinmemeliyiz, ben çekinmeyeceğim, genel yaklaşıma ters bir tavır alırsam bana ne olur diye düşünmeyeceğim. Bunun sözünü sizlerin önünde veriyorum. Böylece seçimlerde aday olacak kişilerin yüzlerini genel merkeze değil örgüte dönmesini sağlamış olacağız.”

Özellikle ilçe örgütlerinin mali sıkıntılarına da değinen Şenyürek; “Örgütlerimizin ciddi sıkıntıları var, siyasi problemlerin yanında mali sıkıntılar özellikle ilçe örgütlerimizi yormakta. Güce ilçe binasında sobada ne yakılacağının hesabını yapamayan, Alucra’ya, Şebinkarahisar’a yolu düşmeyen bir örgütlenme modelini kabul etmek mümkün değildir. İl başkanı olarak örgütlerimizin mali sıkıntılarının çözülmesi için genel merkez nezdinde en büyük takipçisi olacağıma söz veriyorum.” dedi.

Şenyürek konuşmasında, liyakat ve adaleti temel alan bir yönetim anlayışını esas alacaklarını vurgularken “Kadın ve gençlik kollarımızın sadece broşür dağıtmak, bayrak asmaktan öte değerinin de olduğu, siyaset üretebildiği, düşüncelerinin önemsendiği bir yönetim anlayışı ortaya koyacağız. Yolumuz uzun, yükümüz ağır ve zamanımız çok dar, bunların farkındayım. Değerli yol arkadaşlarım, il başkanı olarak seçildiğim takdirde enerjimizi birbirimizle ve gruplaşmalarla değil, sahada insan kazanmak için harcayacağız. Masa başında, Kapı arkasında siyaset yapmayacak, partimizin siyasetini alanlara, köylere, fabrikalara, iş yerlerine ve tek tek evlere taşıyacağız. Çalışanı ve emek harcayanı öne çıkacağız. Liyakatle ve adaletle yöneteceğiz. Uzun süredir unuttuğumuz danışma kurullarımızla şeffaf ve denetlenebilir bir yönetim sergileyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başarı için birlik olabilmenin önemine değinen Şenyürek “Biz bu çalışmaları yaparken elbette siz değerli partililerimizin de desteğini talep ediyorum. Bize güvenin ve destek olun, çünkü biliyorum ki siz olmadan başaramayız, biz olmadan başaramayız, örgüt kelimesini birlikte anlamlandıralım. Unutmayalım ki bu örgüt inandığı her şeyi başarır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak, partime ve partililerime olan borcumu ödemek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin birliği, beraberliği ve başarısı için çıktığım bu yolda bana tüm partililerin sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyor, kongremizin partimiz ve ilimiz adına hayırlı olmasını diliyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

AW047915_03

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçilirken, İl Başkanlığı için tek aday olarak sahneye çıkan Dr. Gökhan Şenyürek, oylama sonucunda mevcut 277 delegeden 199’unun geçerli oyunu alarak Cumhuriyet Halk Partisinin yeni Giresun İl Başkanı oldu.

Dr. Gökhan Şenyürek başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi yeni Giresun İl Yönetimi;

Ahmet Akgün, Serdar Bayramoğlu, Alihan Bektaş, Hava Ceylan, Salih Süha Çam, Oğuzhan Güner, Mehmet Niyazi Hotmanoğlu, Zelal Kahyaoğlu Türkmenoğlu, Gökhan Karadurmuş, Seren Önal, Mehmet Caner Özdemir, Bahtiyar Öztürk, Hakan Poyraz, Tamer Şahin, Metin Şahin, Şuayip Şenel, Galip Taş, Bakış Topal, Hüseyin Ünlü, Sahure Yayla’dan oluşurken, Kurultay delegeliğine seçilen isimler ise;

Gökhan Şenyürek, Ayça Kozluca, Murat Bektaş, Fatma İyice, Erhan Cebeci, Yakup Karakaya, İbrahim Akgün, Hüseyin Görgülüoğlu oldu.

AW047915_02