Bulancak Bisiklet Topluluğu üyesi Zafer Çamaltı Bisikletliler için trafikteki hakları ile ilgili bir açıklama yaptı ve bisiklet kurallarını anlattı.

Bulancak Bisiklet Topluluğu üyesi Zafer Çamaltı," Son yıllarda bisiklete artan ilgi, günlük hayatta ve trafikte bisiklet karşılaşmalarını da artırmaktadır. Ancak hem bisiklet kullanıcıları hemde trafikte seyreden diğer kullanıcılar hakları konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu durum bazen kafa karışıklığına da neden olabilmektedir. Bu konuda bilinçlenmek ve kurallara uymak önemlidir. Sonuçta bisikletlere artık hayatın ve trafiğin içindeler."Dedi.

Trafik kanununa göre bisikletler için kurallar ve bisikletli hakları, Karayolları Trafik Kanunu'nda bisikletlerle ilgili olan maddeler:

1. Bisiklet Hız Limiti: Şehir içinde 30 km/s, şehirler arası yollarda 45 km/s hız limiti belirlenmiştir. (Karayolları Trafik Yönetmeliği - Madde 100)

2. Geçiş Üstünlüğü: Dar yollarda ve kavşaklarda bisikletlilere, motorlu araçlara geçiş kolaylığı sağlanır. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 56/57) Dönüşlerde, sürücüler bisiklet yolu üzerindeki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadır. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 53)

3. Gerekli Techizat: Bisikletlerde bulunması gereken techizat şunlardır: far, reflektör, fren, zil ve sandık (yük taşınıyorsa maksimum 80 cm). Ayrıca, 16 Ağustos 2022 tarihli yönetmeliğe göre kask ve gece sürüşlerinde reflektif kıyafet (yelek vb.) kullanmak zorunludur. (Karayolları Trafik Yönetmeliği - 1 Sayılı Cetvel)

4. Sürüş Kuralları: Bisiklet sürerken en az bir elin gidonda olması zorunludur. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 66)

5. Toplu Sürüş: Karayolunun sağ şeridinde iki bisiklet yan yana gidebilir. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 66)

6. Bisikletin Trafikteki Yeri: Bisiklet bir ulaşım aracıdır. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 3)

7. Bisiklet Yolu ve Karayolu: Bisiklet yolunun olmadığı tüm cadde ve sokaklarda bisikletler, yolun sağ şeridini kullanma hakkına yasal olarak sahiptir. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 66)

8. Diğer Kurallar: Tüm trafik kuralları bisikletliler için de geçerlidir. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 103)

9. Gerekli Belge: 11 yaşını dolduran herkes, sürücü belgesi olmadan bisikletle karayolunu kullanma hakkına sahiptir. (Karayolları Trafik Kanunu - Madde 37)

32-5

Karayolları Trafik Kanunu Bisiklet İle İlgili Maddeler:

- Madde 3: Bisiklet, üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürerek hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli anma gücü 0,25 KW'ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

- Madde 37: Bisiklet kullananların 11 yaşını doldurmuş olmaları, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

- Madde 53: Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan bisiklet yolu üzerindeki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Madde-66

a) Ayrı bisiklet yolu varsa, bisikletlerin taşıt yolunda, yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, ikiden fazla bisikletin taşıt yolunun bir şeridinde yanyana, sürülmesi yasaktır.

b) Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki eller ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymaları zorunludur.

''350 Kişinin İşsiz Kalması Anlamına Geliyor'' ''350 Kişinin İşsiz Kalması Anlamına Geliyor''

c) Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları yasaktır. Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerle bir kişiden fazlası taşınamaz

Madde-103
Bütün trafik kuralları bisikletliler için de geçerlidir.