Bulancak Ziraat Odası Başkanı  Aydın, "Alan Bazlı Gelir Desteğini yeterli değil" Bulancak Ziraat Odası Başkanı  Aydın, "Alan Bazlı Gelir Desteğini yeterli değil"

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, bir kez daha fındık fiyatının iyileştirilmesini isteyerek, verilen fiyatın hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

"Fındığın Başkenti Giresun"un milletvekili Gezmiş, ARTI TV'de "Musa Özuğurlu ile Gün Başlıyor" programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Özuğurlu'nun sorularını yanıtlayan Gezmiş, fındığın yörenin ana geçim kaynağı olduğunun altını çizerek, "Normalde 82, 5, Giresun kaliteye 84 lira ilan edilen rakam asla yeterli değildir, maliyeti dahi karşılamamaktadır." dedi.

"FINDIK TARIMI ZOR, FİYAT EMEĞİ KARŞILAMALI"

Fındık bahçelerinin engebeli ve dik araziler üzerinde olduğunu, bakımının zor olduğunu, gübre, ilaç, budama, temizleme, toplama, kurutma gibi işlemlerin de bir hayli masraflı olduğunu belirterek, fiyat verilirken bunların göz önüne alınması gerektiğinin altını çizdi.

"FKB DESTEKLENMELİ, TMO DA ALIM İŞLEMLERİNDE YETERSİZ, ÜRETİCİ MAĞDUR"

TMO'nun alım işlerinde yetersiz kaldığını, dile getiren Milletvekili Elvan Işık Gezmiş; "TMO randevulu çalışıyor, fındık veresiye yaşayan üreticiler ya da gurbetten gelenler bir an önce fındığını satmak zorunda kalınca, serbest piyasada fındığını daha düşük fiyata satmak zorunda kalıyor. Fındık üreticisinin kooperatifi olan Fiskobirlik güçlendirilmeli, eski günlerine dönmelidir.

"ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMELİ"

Yörede imkansız alımlar yüzünden göçün çok fazla yaşandığınada dikkat çeken Gezmiş, fındığa hak edilen değerin verilmesini, fındığa bağlı sanayinin teşviklerle desteklenmesini, fındık ağaçlarının yenilenmesini ve bunun için devlet desteği verilmesini ve gençlerin fındık tarımına heveslendirilmesini isteyerek de "üreticinin yüzü gülmeli" ifadesini kullandı.