Evlerinden tahliye edilen vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor

Giresun’un Bulancak İlçesi’nde, DSİ tarafından yapımı üstlenilen ve taşeron bir firmaya yaptırılan Gıcıklı Köprüsü yapımı için başlanan kazı çalışmasında  inşaat alanının yanında bulunan 5 katlı bir binanın kolonlarında çatlaklar ve çökme oluştu.

Binada yaşayan vatandaşlar Cuma gecesi saat 02.00 sularında apar topar tahliye edilerek, bina mühürlendi. Binada yaşayan vatandaşlar ve iş yeri sahipleri, yaşanan olayla ilgili mağdur olduklarını dile getirdiler.

fb19cc4dc7e356ef4da4b695010b0b07

DSİ Köprü Yapım işini taşeron bir firmaya vermiş

DSİ’nin bölgedeki yapım ve onarım işlerini, Trabzonlu taşeron bir firmaya verdiği öğrenilirdi. İnşaat’tan sorumlu mühendis konuyla ilgili bilgi verdi.

Mühendis, “Biz bu köprüyü yaparken zeminin bu şekilde olabileceğini ön göremedik. O yüzden zemine dolgu malzemesi koyup, önümüzdeki iki gün boyunca betonlama işlemini bitireceğiz. Binanın köprü inşaatıyla bir alakası yok” diyerek, yaşanan sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirtti.

Bina sahibi, ‘sorumlu kim?’

Bina sahibi Cahit Gündoğdu, “Dün gece binanın kolonlarında çatlaklar ve çökme meydana geldi. Yetkili mercilere haber vermemiz üzerine Belediye ekipleri gelerek binada yaşayan vatandaşları tahliye ederek, apartmanımızı mühürledi. Kimi muhatap alıp konuşacağımızı bilmiyoruz. Sorumlu ve yetkili arıyoruz. DSİ bu olaya sahip çıkmıyor, taşeron firma sahip çıkmıyor, peki o zaman bu durumun sorumlusu kim, biz miyiz?” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Binada yaşayan kiracı Şenel Çınar ise, “Evden apar topar çıkartıldık. Can havliyle ilaçlarımı bile alamadım. Yaşanan durumla mı ilgileneyim yoksa ilaçlarımı temin etmek için mi uğraşayım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Kalp hastasıyım ve bu durum beni çok fazla zorluyor” diyerek, yaşadığı çaresizliği anlattı.

TÜGVA’da TB Çocuk Oyun Odası açıldı  TÜGVA’da TB Çocuk Oyun Odası açıldı 

Binanın altında bulunan marketi işleten Şener Ergüner ise “Ben işletme sahibiyim ve engelliyim. Bu market benim tek geçim kaynağım. Zaten köprü yapım çalışmalarının başladığı günden beri vatandaşlar bu yolu kullanamadıkları için iş yapamıyorum. Keza diğer esnaf arkadaşlarımızda aynı şekilde mağdur. Bina mühürlendi. İş yerimiz kapandı. Peki, biz nasıl geçineceğiz? Yapım çalışması ile ilgili her hangi bir bilgi bile asmadılar inşaat alanına. Sorumlu arıyoruz ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi.

Yakar, ‘Vatandaşımızın yanındayız’

Konu hakkında konuşan Belediye Başkanı Recep Yakar, “Biz her zaman olduğu gibi bu durumda da vatandaşımızın yanındayız. Esnafımıza da sahip çıkıyoruz zaten. Sabah ziyaretimizi yaptık ekiplerimiz de incelemelerini yaptılar. Binada oturumun yeniden verilmesi için gereken çalışma tamamlanmak üzere. Belediye olarak ilçemizin her bir sokağında vatandaşlarımızın yanındayız” dedi.

DSİ’nin hizmet alanı içerisinde bulunan ve 25 Eylül tarihinde başlayan köprü yenileme çalışmalarının 30 iş günü içerisinde tamamlanması beklenirken, yaşanan olay sonrası, nasıl bir çözüm yolu izleneceği merak konusu oldu.

Kaynak: YILDIZ HABER