Giresun-Bulancak'ta yaşayan Kumral Bodur, uzun yıllar  kadın kimliğiyle yaşadı. 

İsminden dolayı nüfus memuru tarafından kadın olarak kaydedildi. Resmi nikah yapmadan 3 kez evlendi ve resmi olarak da 1 kez evlendi, toplam 4 evlilik yapmış oldu ve çocuklarını ağabeyinin üzerine kaydettirdi. Ancak erkek olduğunu kanıtlayabilmesi 38 yılını aldı.

51 yaşındaki Kumral Bodur, Giresun-Bulancak’ta dünyaya geldi. 1972 yılında nüfus dairesinde yapılan bir hata sonucu kendisine pembe kimlik verildi. Bu hata, hayatını değiştirdi. İlkokulu bitirdikten sonra bir lokantada çalışmaya başlayan Kumral Bodur, tanıştığı hakim ve savcılardan yardım istedi. Ancak mahkemelerde 15 hakim ve 19 savcı değişti, ancak kimliği değişmedi.

WhatsApp Image 2023-10-16 at 13.09.59

18 yaşına geldiğinde, 'kadın' kimliği taşıdığı için dini nikahla evlenebildi. Çocuklarını ağabeyinin üzerine kaydettirdi. 38 yıl sürenin ardından 2011 yılında gerçek kimliğini aldı.

Kumral Bodur, "3 kez nikahsız evlendim. Çocuklarım oldu. Ancak üçü eşimde nikah kıyamadığım için benden ayrıldı. Doktor, kadın mı erkek mi olduğumu muayene etmek istedi. Ben de eşim var, evliyim, çocuklarım var dedim, inanmadı. Eşim de arkamdaydı, elimle geriye iteledim, doktor şikayet etti ve hapse girdim. Ancak 3 gün sonra serbest bıraktılar. Çünkü kadın kimliğiyle erkek koğuşuna alınmadım. İlkokuldan sonra çeşitli mesleklerde çalıştım, ama kimlik pembe olduğu için işlerde sigorta girişi yapmadılar, mağduriyetim büyük. Erkek olduğumu 38 yıldır kanıtlayamadım. En sonunda 2011'de erkek kimliğime kavuştum. Dördüncü evliliği resmi nikah yaparak gerçekleştirdim ve 2 çocuğum oldu. Onları üzerime kaydettirebildim. Şu ana kadar 8 çocuğum oldu, 2'si hayatını kaybetti. Diğer 4 çocuğum hala ağabeyimin üzerinde görünüyor. Onları da üzerime kaydettirebilmek için çocuklarımın 18 yaşını doldurmasını bekliyorum ve sonra mahkemeye başvuracağım."

MHP Bulancak Sahada MHP Bulancak Sahada

WhatsApp Image 2023-10-16 at 13.09.59 (1)

Bodur, "Birkaç defa kimlik aldım fakat geçerli sayılmadı. Haberler yapıldı ve ardından film yapımcıları aradı, ama ben gitmedim, şu anda Bulancak Millet Bahçesinde Çayçı olarak çalışıyorum. Film işlerini değerlendirmeyi düşünüyorum. 49 yaşında asker oldum, ‘kadın’ kimliği taşıdığım için askere gidemedim. Ancak erkek kimliğimi elde ettikten sonra askerlik şubesine başvurdum ve vatani görevimi yapmak istediğimi belirttim. 26 gün askerlik yaptıktan sonra terhis edildim" dedi.

WhatsApp Image 2023-10-16 at 13.10.00

Haber : Yunus Eren