Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenmesi için diğer çocuk sağlığı programlarına paralel olarak “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir. Program kapsamında emzirme ve anne sütünün önemi konusunda farkındalık yaratmak için ülkemizde her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında Emzirme Haftası kutlanmaktadır.

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında;

2 Ekim 2023 Pazartesi günü Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde stant kuruldu. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut beraberinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ünal Özek ve Destek Hizmetleri Başkanı Mehmet Şahin, Başhekim Doç. Dr. Berkan Şahin ve yöneticiler ile birlikte standı ziyaret etti.

3 Ekim 2023 Salı günü Merkez Şehit Er Tekin Çınar ve Soğuksu Aile Sağlığı Merkezi ile Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde stant açıldı.

4 Ekim 2023 Çarşamba günü  TEMAS Emzirme ve Anne Sütü Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Melek Kılıç ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Laktasyon/Relaktasyon Hemşiresi Özlem Gürses moderatörlüğünde Giresun İl Sağlık Müdürlüğü İnstagram hesabından ‘Çalışan Kadınlar ve Emzirme’ konulu canlı yayın gerçekleştirildi.

5 Ekim 2023 Perşembe günü Sağlıklı Hayat Merkezi Gebe Bilgilendirme Sınıfında anne adaylarına Merkez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Zehra Aslan Aydoğdu tarafından Anne Sütü ve Emzirmenin önemi, Sağlıklı Hayat Merkezinin işlevi ve gebelikte Gebe Bilgilendirme Sınıfının önemi hakkında bilgilendirme yapıldı.

a70c92ab-5c4d-4775-8653-79f31bdb498bjpg

Üstü açık camide 563 yıldır çimen üzerinde Cuma namazı kılınıyor Üstü açık camide 563 yıldır çimen üzerinde Cuma namazı kılınıyor

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü,"Hafta boyunca ilimizdeki tüm Bebek Dostu Sağlık Kuruluşlarımızda 1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında stantlar açılarak, İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından ev ziyaretleri yapılmıştır. Yapılan ev ziyaretlerinde gebelere hediyeler verilmiş olup bebeklerini ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemenin önemi 2 yaş ve ötesine kadar emzirmenin devam ettirilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapılmıştır." İfadelerinde bulundu.

Etkinliklerde gebelere ve yenidoğan annelerine bebek battaniyesi,  ‘Anne Sütü Bebeğin İlk Aşısıdır’, ‘Anne Sütü Mucizedir’, ‘Bebeğinize Vereceğiniz En Güzel Hediye Anne Sütüdür’ sloganlı kalemler, balonlar, broşürler ve anahtarlıklar vb. hediyeler dağıtıldı.