Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Yağlıdere ilçesini ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu.

Vali Serdengeçti, ilçe ziyaretleri kapsamında 23 Ekim Pazartesi günü Yağlıdere Kaymakamlığını ziyaret ederek bilgi aldı.

Vali Serdengeçti'yi, Hükümet Konağı önünde Yağlıdere Kaymakamı Seda Ünlü ve ilçe protokolü başta olmak üzere yöresel kıyafetli Yağlıdereli çocuklar karşıladı.

Karşılama töreninin ardından Vali Serdengeçti, Yağlıdere Kaymakamı Seda Ünlü, Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş, Üçtepe Belediye Başkanı Hacı Gasım Akıllı ve kurum amirleriyle bir araya geldi.

2023_405_11

Kaymakam Ünlü tarafından Yağlıdere’nin tarihi, coğrafyası, nüfusu, güvenlik durumu, eğitim, sağlık hizmetleri, ekonomik durum, tarım ve orman faaliyetleri, sosyal yardımlar, dini işler, gençlik ve spor etkinlikleri, KÖYDES projeleri başta olmak üzere güncel durum ve yerel yönetim faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir brifing sunuldu.

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Vali Serdengeçti, Yağlıdere ilçesinde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarıyla bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Yağlıdere Anadolu İmam Hatip Lisesi Toplantı Salonu’nda saat 16:00’da Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında gerçekleştirilen Muhtarlar Toplantısı’na; Yağlıdere Kaymakamı Seda Ünlü, İl Emniyet Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Özgür Özer, Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş,Üçtepe Belediye Başkanı Hacı Gasım Akıllı, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tolga Erener, İdare ve Denetim İl Müdürü Hayriye Sağlam, ilgili kurum amirleri ve muhtarlar katıldı.

2023_405_04

Toplantının başlangıcında bir konuşma yapan Vali Serdengeçti, “Değerli protokol ve kıymetli muhtarlarımız, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Bu hafta içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını coşkuyla kutlarken buradayız. Bu özel dönemde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerin bir parçası olarak siz muhtarlarımızla buluşuyoruz ve aynı zamanda Yağlıdere Kaymakamlığımızı ve Belediye Başkanlığımızı ziyaret ediyoruz.

Muhtarlarımızın önemini ve katkılarını unutmuyoruz. Sizler, halkımızla en yakından ilişki kurabilen temsilciler olarak büyük bir sorumluluğu üstleniyorsunuz. Sizlerle bir araya gelerek, sorunlarınızı dinlemek ve beklentilerinizi anlamak istiyoruz. Unutmayın ki, makamda sizi her zaman kabul etmeye imkânımız olmayabilir, ancak sizinle buluşarak bu önemli süreçleri yaşamak istiyoruz.

Yağlıdere ilçemiz güzel bir ilçe, ancak elbette her yerde olduğu gibi burada da kamusal eksiklikler ve yapılması gereken işler olabilir. Muhtarlarımızın bu konudaki beklentilerini ve sıkıntılarını dinlemek için buradayız. Konuşmadan sorunları çözemez, eksiklikleri gideremeyiz.

Ayrıca, muhtarlık müessesesi Türkiye Cumhuriyeti anayasası tarafından önemli bir kurum olarak kabul edilmektedir. Köy ve mahalle muhtarları, yerel yönetimler açısından büyük bir rol oynamaktadır. Onlar, merkezi yönetimin halkımızın esenliği, ulaşım ve birçok başka konuda gözü, kulağı ve eli olmaktadır. Bu nedenle, sizlerle sürekli istişare halinde olmamız gerektiğine inanıyoruz.

Birçoğumuzun hafızasında yer eden son sel felaketinde Yağlıdere ilçemiz maalesef zarar gören bölgelerden biriydi. Özel İdare olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık ve merkezi yönetim tarafından sunulan kaynaklar doğrultusunda ihalelerimizi gerçekleştirdik. Ancak, kamu yatırımlarının son dönemde minimize edilmesi gibi bir genel eğilim yaşandığını biliyoruz. Devlet ve millet olarak özellikle deprem bölgelerinde kamu yatırımlarının artırılması çabası içindeyiz.

Giresun Belediyesinden Müjde! Meydana dev ekran kuruluyor! Giresun Belediyesinden Müjde! Meydana dev ekran kuruluyor!

Ancak, mevcut imkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak hizmetlerimizi sürdürmek zorundayız. Eğitim kurumları, diğer kurumlar ve hizmetler en etkili şekilde vatandaşlarımıza ulaştırılmalıdır. Bugün burada sizleri dinlemek, sorunlarınızı anlamak ve çözüm yolları bulmak için toplandık. İl Özel İdare Genel Sekreterimiz, İl Tarım Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, İl Afet Müdürümüz ve Devlet Su İşleri Şube Müdürümüz de buradalar.

Sizlere teşekkür ederek sözü size bırakıyorum. Muhtarlarımızın görüşleri ve önerileri bizim için çok değerlidir. Birlikte daha güzel bir Yağlıdere inşa etmek için iş birliği yapmaya devam edeceğiz. Teşekkür ederim.” sözlerine yer verdi.

Akabinde muhtarlar tarafından kendisine aktarılan yol ve içme suyu başta olmak üzere tüm sorun ve taleplerin takipçisi olacağını belirten Vali Serdengeçti, ilgili birim amirlerine de bu yönde talimatlar verdi.

Muhtarların talep ve önerilerinin ardından yapılan genel değerlendirme ile toplantı sona erdi.

2023_405_08