Giresun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, geçmişte günümüze Nüfus Cüzdanlarının Serüvenini gösteren sergi düzenledi.

AW059987_01

Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında Giresun İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Osmanlı'dan günümüze uzanan nüfus cüzdanlarının tarihçesini anlatan bir resim sergisi açtı. "Maziden Atiye: Kafa Kağıdından Çipli Kimliğe Nüfus Cüzdanlarının Serüveni" adlı sergi, geçmişten günümüze nüfus cüzdanlarının değişen yüzünü gözler önüne seriyor.

AW059987_02

Sergide Osmanlı döneminden Cumhuriyet'e kadar nüfus cüzdanlarının evrimi ve önemli değişiklikler hakkında bilgiler sunuluyor. 1928 yılında Türkiye'de Latin alfabesinin kabulüyle birlikte nüfus cüzdanlarının yazımında Arap harfleri ve sayılarının terk edilmesi gibi dönüm noktaları da vurgulanıyor.

Görele'de Kore Gazisi Küçük'ün evi onarıldı Görele'de Kore Gazisi Küçük'ün evi onarıldı

AW059987_04

Nüfus cüzdanlarının Türk vatandaşlarının kimliğini kanıtlayan resmi belgeler olduğu ve birçok resmi işlem için temel belge olarak kullanıldığı vurgulanıyor. Evlenme, tapu, elektrik, su, vergi, ehliyet, lisans, diploma, pasaport gibi birçok alanda nüfus cüzdanının gerekliliği vurgulanıyor.

AW059987_05

Sergi, Giresun Valilik Binası'nın 1. kat giriş kısmında bir hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak. Sergiyi ziyaret eden vatandaşlar, nüfus cüzdanlarının geçmişten günümüze gelişimini ve önemini daha yakından inceleme fırsatı buluyorlar.

Kaynak: İHA

Editör: Ortak Kullanım