Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Erasmus Değişim Programı kapsamında ilimize gelen öğrencilerle özel bir buluşma gerçekleştirdi.

Giresun Valiliği tarafından yürütülen "Up&Up" isimli Erasmus+ projesi kapsamında, 1-9 Eylül 2023 tarihleri arasında 8 farklı ülkeden (Türkiye, Polonya, Bulgaristan, İspanya, Sırbistan, Ukrayna, Arnavutluk ve İtalya) toplam 36 katılımcı, "İleri Düzey Girişimcilik Eğitimi" almak üzere Giresun'da buluştu.

Giresun Üniversitesi 18 Yaşında Giresun Üniversitesi 18 Yaşında

Proje kapsamında gerçekleşen etkinliklerden biri de Vali Serdengeçti'nin 5 Eylül Salı günü öğrencilerle bir araya geldiği toplantıydı. Bu toplantıda, uluslararası öğrenci değişim programları ve eğitim alanında iş birliği imkanları görüşüldü. Görüşmeye Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ve İl Yazı İşleri Müdürü Ali Bilen de katıldı.

2023_318_06

Toplantıda öğrencilere hoş geldiniz diyerek, ilimize gelmelerinin Giresun için büyük bir fırsat olduğunu belirten Serdengeçti, "Öncelikle böyle bir projenin Valiliğimiz öncülüğünde yürütülmesinden çok büyük memnuniyet duyuyorum ve projede emeği geçen tüm iş arkadaşlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Giresun, tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biridir. Aynı zamanda, eğitim alanında da önemli bir potansiyele sahiptir. Bu projenin, ilimiz ve öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Öğrenciler ise, Giresun'da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Öğrenciler, "Giresun'da çok güzel bir ortamda eğitim alıyoruz. Şehriniz çok güzel ve insanlarınız çok misafirperver." ifadelerini kullandılar.

Görüşmede, uluslararası öğrenci değişim programlarının önemi vurgulandı. Bu tür programların, öğrencilerin farklı kültürler hakkında bilgi edinmelerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağladığı belirtildi. Ayrıca, eğitim alanında iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Vali Serdengeçti, görüşme sonrası duygularını şu sözlerle dile getirdi;

“Valiliğimizce yürütülmekte olan Up&Up isimli Erasmus+ Projesi kapsamında 8 farklı ülkeden ileri düzey girişimcilik eğitimi almak için ilimize gelen 36 öğrenciyi misafir etmekten memnuniyet duyduk. Güzel Giresun’umuza hoş geldiniz sevgili gençler.”

2023_318_05

Up&Up Projesi

Projenin genel amacı, Avrupa'da ve ötesinde, eğitim, öğretim ve gençlik alanlarında faaliyet gösteren gençlik çalışanlarının yaşam boyu öğrenme yoluyla kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemek ve böylece sürdürülebilir büyümeye, kaliteli işlere ve sosyal uyuma katkıda bulunmaktır.

Bu eğitim programı, katılımcılar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik etmek, elde edilen sonuçlar hakkında bilgi edinme fırsatı sunmak ve gençlerle doğrudan ilgilenen Gençlik Çalışanlarının iş kalitesini artırmak için ortaklıkları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Projenin hedefleri arasında ise; girişimciliğin önemi hakkında farkındalık yaratmak, iş kurmak için gerekli beceri ve yetkinlikleri geliştirmek, girişimcilikte bilgi, deneyim ve iyi uygulamaları transfer etmek, gençlerin kendi işlerini kurmalarına katılımını teşvik etmek ve rekabetçilik duygusunu teşvik etmek bulunuyor. Ayrıca, çok kültürlü bir ortamda gençlik çalışanları arasında somut iş kurma planları oluşturmak ve Kamu-STK iş birliğini güçlendirmek projenin diğer önemli hedefleri arasında yer alıyor.

Eğitim süresince, katılımcılar arasındaki iletişimi artırmak ve iş birliği ortamı oluşturmak amacıyla toplantılar ve tanışma oturumları düzenlenirken, günlük geri bildirimler ve değerlendirme oturumları ile kaliteyi sağlama odaklı bir yaklaşım benimsendi. Özellikle girişimcilik eğitimi ile ilgili konularda katılımcılara pratik ve teorik bilgileri yaşayarak öğrenme fırsatları sunuldu.

Bu proje, gençlik çalışanlarının girişimcilik konusundaki yeteneklerini artırmalarına, iş birliği ağlarını genişletmelerine ve gençlerin gelecekteki istihdam fırsatlarını geliştirmelerine katkı sağlayarak, uluslararası düzeyde önemli bir adım atmayı hedeflemektedir.