Giresun Valisi Enver Ünlü Bulancak'da gerçekleştirilen TAMP Giresun Yerel Düzey Saha Uzantılı Tatbikatını izledi.

Giresun Valisi Enver Ünlü, 22 Ağustos Pazartesi günü 14.30’da Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün koordinasyonunda sel ve su baskını senaryosu ile Bulancak İlçesinde bulunan Pazarsuyu Deresinin Karadeniz ile birleştiği noktada gerçekleştirilen TAMP Giresun Yerel Düzey Saha Uzantılı Tatbikatını izledi.

Enver Ünlü, Yeşil Yol Projesi Kapsamında Yapılan Asfalt Yol Çalışmalarını İnceledi Enver Ünlü, Yeşil Yol Projesi Kapsamında Yapılan Asfalt Yol Çalışmalarını İnceledi

VALİ33Vali Ünlü, tatbikatla ilgili İl Afet ve Acil Durum Müdürü Murat Cavunt’tan bilgi alarak, telsizle arama kurtarma ekiplerine gösterdikleri üstün gayretleri nedeniyle teşekkür etti.

Afet senaryosu gereğince, 20-21 ve 22 Ağustos tarihlerinde Bulancak İlçesi Güzelyalı Mahallesi, Pazarsuyu, Arifli, Duttepe ve Yıldız Köylerinde etkili yağışlar neticesinde meydana gelen sel ve su baskınları sırasında yapılan arama kurtarma faaliyetleri ile sonrasında gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin tatbikat yapıldı.

VALİ22Afet senaryosu gereğince 1’i yaralı 52 vatandaş tahliye edildi. 1’i yetişkin 2’si çocuk 3 kişinin kayıp olduğu afette 1 kişi ise ölü olarak bulundu. Köprüden düşen araç üzerinden 1 kişi suyun içerisinden sağ olarak alınırken, 2 kişi ise dalgıçlar tarafından ölü olarak bulundu.

VALİ44Afet nedeniyle; telekomünikasyon, elektrik ve alt yapı zarar görmüş, ahır, ticaret hane ve kümeslerde su baskınlarının meydana gelmiştir. Tarım arazilerinde zararları meydana gelirken, su baskınları nedeniyle eşyalar zarar ve çok sayıda konut hasar görmüştür. İçme suları kirlenmiş, Bulancak–Kovanlık yolunun ve bazı köy yollarının heyelanlar dolayısıyla ulaşıma kapanmıştır.

Vali Enver Ünlü, tatbikatı izledikten sonra yaptığı paylaşımda “Afetler kaçınılmaz olabilir ama hazırlıklı olmak zararlarını en aza indirir. Sel afetinin gerçekleştiği varsayılan TAMP Giresun Yerel Düzey Saha Uzantılı Tatbikatımızı, Bulancak İlçemizin Pazarsuyu mevki ve çevresinde icra ettik. Yaşanılanları unutmadan, tüm afetlere hazırlıklı olmalıyız! Sel senaryosunun işlendiği saha tatbikatımızda görev alan AFAD- UMKE- AKUT- 112- İtfaiye- Dalgıç- Kızılay ile kolluk ekiplerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu vesile destekleriyle hızlıca yaralarımızı sardığımız başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Sayın Bakanlarımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Milletvekillerimize, Genel Müdürlerimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.