28 Ağustos’ta fındık alımına başlayacak olan TMO, üreticilere ürün bedellerini 30 gün içerisinde verecek.

Toprak mahsulleri Ofisi 28 Ağustos’ta başlayacak olan fındık alım kampanyasında ki şartlarını açıkladı. TMO’dan yapılan açıklamada üreticilerin 21 Ağustos’tan itibaren fındık teslimatı için randevu alabilecekleri belirtildi.

TMO’un yüzde elli sağlam iç fındık esasına göre uygulayacağı fiyatlar

Fındık fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor Fındık fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor

Giresun kalite kabuklu fındık için 84,00 TL/Kg,
Levant kalite kabuklu fındık için 82,50 TL/Kg,
Sivri kalite kabuklu fındık için 80,00 TL/Kg,
Standart dışı kabuklu fındık için75,00 TL/Kg.
İlk etapta 15 noktada başlayacak olan fındık alımlarını TMO duruma göre 60 noktaya kadar çıkarabilecek.


TMO’dan yapılan açıklamada şöyle denildi” Kabuklu fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarımız tamamlanmıştır. TMO kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacak olup alım esnasında üreticilerimizin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini aşağıda belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlayarak alım açılış tarihine göre düzenlenen ekli listedeki alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir.

Kabuklu fındık alım esasları;
Rutubet oranı %6,5’e kadar,
Sağlam iç fındık oranı %40 ve üzeri,
Buruşuk iç fındık oranı %10 ve altı,
Çürük ve bozuk iç fındık oranı %5 ve altı,
Yabancı madde oranı (taş, toprak vb.) %0,5 ve altı,
Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı %10 ve altı,
Haşere tahribatı oranı %3 ve altı olan
canlı haşere içermeyen
tüm fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ve eski ile yeni yıl mahsullerinin karışımı olan ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır. Bunların yanında üreticilerimizin TMO’ya ürün teslim ederken sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini iyi kurutmaya azami özen göstermeleri yukarıda belirtilen satın alma kriterlerine göre ürünlerini hazırlamaları gerekmektedir. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek 2023 yılı için ÇKS bilgilerini güncellemeleri ve ürünlerini randevu aldıkları tarihte TMO alım noktalarına getirmeleri önem arz etmektedir. Ürün bedeli, ürün teslimatına müteakip 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üreticiler randevularını; İnternet üzerinden http://randevu.tmo.gov.tr veya TMO işyerlerine müracaat ederek alabilecektir.