Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi ve sonrasında alınacak tedbirlere ilişkin Seçim Koordinasyonu ve Güvenliği Toplantısı gerçekleştirildi.

CHP Espiye Belediye Meclis üyeleri aday listesi açıklandı. CHP Espiye Belediye Meclis üyeleri aday listesi açıklandı.

Giresun Valiliği GAMER Toplantı Salonu’nda 26 Ocak Cuma günü saat 10:00’da gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Vali Serdengeçti, 31 Mart’ta yapılacak olan “Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin” ülkemiz için hayırlı olmasını dileyerek, seçimlerin huzur ve güven ortamında geçmesi için her türlü önlemin alınacağını söyledi.

Toplantıda; seçim takvimi, seçmen kütüklerinin ilanı, seçim süreciyle ilgili seçim öncesi, seçim sırası ve seçim sonrası alınacak tedbirler görüşülerek, seçim süreci boyunca tüm kurumların gereken tedbirleri almaları, eksiklikler var ise ilgili makamlara bildirmeleri ve seçim süreciyle ilgili vatandaşlara gerekli bilgilendirmenin yapılması gibi konular ele alındı.

Vali Serdengeçti, katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında “Bugün, arka arkaya gerçekleştireceğimiz toplantılar sonucunda, önümüzdeki dönemde karşılaşacağımız önemli bir gündem maddesini değerlendirmek üzere bir araya geldik. İl Planlama Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın yanı sıra, yaklaşan Mart ayındaki yerel seçimler için de hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz.

2024_34_02

31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçim, ülkemiz için önemli bir anayasal görevi içermektedir. Seçim sürecinin güvenliği hem Emniyet teşkilatımızı hem de Jandarma birimimizi yakından ilgilendirmektedir. Seçim yasaklarına riayet etmek ve gerekli tedbirleri almak konusunda idarenin de önemli bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca, herhangi bir olumsuz durumda müdahalede bulunacak olan Emniyet ve Jandarma birimleri, seçim sürecinin sorunsuz bir şekilde geçmesi adına büyük bir sorumluluk taşımaktadır.

Türkiye'de yerel seçimler, genel seçimlerden farklı bir dinamik içermektedir. Bu hassasiyetleri dikate alarak seçim sürecinde, güvenliğin sağlanması adına risk değerlendirmelerini iyi analiz etmek gerekir. Her seçim dönemi potansiyel riskleri de beraberinde getirebilir. Bu nedenle, seçim sürecini hafife almadan ve gevşetmeden sıkı bir şekilde takip etmeli, gerekli tedbirleri geliştirmeliyiz.

Bu seçim sürecini, demokrasimizin güzelliklerini yaşayarak ve herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden tamamlamak adına birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz. Hep birlikte, seçim sürecini huzurlu, güvenli ve demokratik bir şekilde geçirmeyi temenni ediyorum. Her birinize görevinizde başarılar diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında yapılan toplantıya; Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş ve Dr. Davut Sinanoğlu ile Kaymakamlar ve kolluk amirleri katıldı.