Geçtiğimiz haftalarda Dünya Kuru ve Sert Kabuklu Meyveler Kongresi'nde (INC) yapılan açıklamada, 2024-2025 sezonu için dünya genelinde 1 milyon 349 bin 200 ton fındık rekoltesi beklenirken, bunun %58.19'unun, yani 785 bin tonunun Türkiye'den geleceği belirtilmişti. Bu rekolte tahminleri, fındık fiyatları üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapıldığı iddialarını beraberinde getirmişti.

Ordulu Üreticilerden Tepki

TÜİK'in rekolte tahminine Ordulu fındık üreticileri sert tepki gösterdi. Üreticiler, TÜİK'in açıkladığı rekoltenin gerçekçi olmadığını ve bu tahminlerin piyasada spekülasyona yol açabileceğini savundu. Ayrıca, üreticiler fındık sezonuna daha 2,5 aylık bir süre varken yapılan bu tür açıklamaların, fiyatların düşmesine neden olabileceğini dile getirdiler.

Tahıl Üretimi Azalırken Sebze ve Meyve Üretimi Artıyor

TÜİK ayrıca 2024 yılı tarımsal üretim tahminlerini de açıkladı. Buna göre, tahıl ürünleri üretim miktarının bir önceki yıla göre %5.4 oranında azalarak yaklaşık 39,9 milyon ton olacağı öngörülüyor. Sebze üretiminin ise %5.6 artışla 33,6 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkileri üretiminin ise %3.4 artışla 28,3 milyon ton olması bekleniyor.

Fiskobirlik 3 İldeki Arsa ve Hizmet Binalarını Satışa Çıkardı ! Fiskobirlik 3 İldeki Arsa ve Hizmet Binalarını Satışa Çıkardı !

Kaynak: Ordu Olay