TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Osman Ağa’nın İade-i İtibarı için hazırlanan kanun teklifine destek vereceğini söyledi.

Uzunalioğlu, Giresun'un bitirilemeyen yollarına tepki gösterdi Uzunalioğlu, Giresun'un bitirilemeyen yollarına tepki gösterdi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Millî Mücadele Kahramanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün muhafızı, 42 ve 47’nci alayların kurucusu, Giresun'un yiğit evladı olan Osman Ağa'nın, Ağa dayımızın, nam-ı diğer Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi üzerine hazırlanan teklife katkı vereceğiz” dedi.

Ali Şükrü Bey’in katili olduğuna dair ortada ele avuca sığan hiçbir belge ve kanıt yokken, yaralı olduğu halde konuşmasına bile izin verilmeyen hatta ve hatta yargılama dahi yapılmadan öldürülen Osman Ağa’nın milli mücadele kahramanı olduğunun altını çizen Tığlı, “2 Nisan 1923 tarihinde ki 370 sayılı Meclis Kararının iptal edilmesi ve Osman Ağa’nın itibarının HUKUKEN iade edilmesi yıllardır kanayan yarayı bir nebze olsun durduracaktır” ifadelerini kullandı.

Osman Ağa'nın İtibarının İadesine Dair Kanun Teklifine Destek Vereceğiz

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “370 Sayılı Meclis Kararı alınırken, Kuvayi Milliyenin gönüllü kahramanları için söylenen “Kara Donlu Katil Sürüsü, Eli Kanlı Katiller, Çeteler” gibi sözler orada durduğu sürece bizleri daima yaralayacaktır. 42. ve 47. Giresun Gönüllü Alaylarının kurucusu Osman Ağa'ya saygı ve minnet duyulması gerekirken, bu elim hadise sonucu hiçbir yargılama yapmadan Yüce Meclisin o zaman almış olduğu karar, bugün düzeltilmelidir. Dolayısıyla bu konuyla ilgili hazırlanan ve meclise sunulan “Topal Osman Ağa'nın İtibarının İadesine Dair Kanun Teklifi”ne destek vereceğimizi bildirmek istiyorum” dedi.