AK Parti Giresun il Genel Meclisi Grup Başkan Vekili, Tirebolu İl Genel Meclisi Üyesi Murat Arslan 2 Mayıs 2023 Salı günkü meclis toplantısında dilek ve temenniler gündem maddesinde. Bir Ahi Evran geleneği olan, meslek grubundan kalaycılık mesleğiyle ilgili bir konuşma yaptı. Arslan, "Günümüzde popüler kültür içerisinde trustik eşyalar içerinde devam eden kalaycılık mesleği aslında ahilik kültürünün önemli ilkelerinden biriydi. Kalaycılık çok değil bir nesil öncesine kadar hemen her evde bulunan bakır tencerelerin, sahanların , tavaların, cezvelerin, yoğur konulan sitil herkelerin ve su güğümlerinin üzerine çekilen nişadır ile birlikte eritilerek kalay madenini sürme ustalığıydı" ifadelerini kullandı.

Başkan Köse'nin 19 Mayıs Mesajı Başkan Köse'nin 19 Mayıs Mesajı

Kalaycılık aynı zamanda geleneksel mesleklerden bir tanesidir. Tabii ki binlerce yıl önce insanlık tabiatta bulduğu bu bakır madeninden kaplar yaparken kalay madeninden de onları kalaylamayı ihmal etmemişti.

"Günümüzde kaybolan meslekler grubuna giren kalaycılığın, yeni gelişen teknolojik cihazların ve eşyaların yerini almasıyla unutulmaya yüz tutmuştur. Geleneksel mesleklerin gelecek nesillere de aktarılması gerekmektedir" diyerek konuşmasını tamamladı.