Giresun İl Müftülüğünce, vaaz etme becerisine sahip din görevlilerinin mesleki yeterliliklerini geliştirmek amacıyla hizmet içi eğitim kursu düzenlendi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının Yüz Yüze Vaaz Becerilerini Geliştirme programı çerçevesinde, Giresun İl Müftülüğünce din görevlilerine yönelik hizmet içi eğitim kursu gerçekleştirildi.

Hizmet içi eğitim kursunun açış konuşmasını yapan İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, sözün tesirinin sahibinin şahsiyetine bağlı olduğunu vurguladı.

75d60f50-8511-463e-a8a7-68046edf061c_750x422

“Yavuzkemal - Bektaş Karayolu, Karayolları Yol Ağına Alınıyor” “Yavuzkemal - Bektaş Karayolu, Karayolları Yol Ağına Alınıyor”

“Din görevlisi sözü güzel söyler” 

Din görevlisinin verdiği nasihati önce kendisinin yaşaması gerektiğini ifade eden Sarıgül, “Din görevlisinin hal ve davranışlarına yansıyan vakarı ve tevazusu, güven veren kişiliği, iletişimdeki samimiyeti ve etkinliği artıran önemli bir unsurdur. Kelimelerle sınırlı kalmayan bu örneklik, muhatabıyla gönül köprüleri kurmaya, her yaş ve kesimden insanı hayra çağırmaya vesile olur. Yalnızca kulağa hoş gelen, geçici bir etki bırakan hitap, kalbe inmez ruha tesir etmez. 

Din görevlisi, Kur’an ve sünnet rehberliğinde sahih dini bilgiyi anlayan, anlamlandıran ve halka aktaran bir köprüdür. Her cümlesi, insanların zihinlerinde inşa edici bir güce sahip olmalı, toplumdaki yanlışlara, yanılgılara dikkat çekmeli ve problemlere çare olmalıdır.” dedi.   

1e3d12a1-076e-44a3-baa6-8304dcf52f10_750x422

“Din görevlisi yaşayan Kur’an olmalıdır” 

Din görevlilerinin, güncel gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini belirten Sarıgül, “Din görevlisi, ilettiği mesajı açık ve anlaşılır bir üslupla muhatabına sunmalıdır. Yargılayıcı ve yanlış anlaşılmalara yol açabilecek bir dil kullanmaktan şiddetle kaçınmalı, menfi duyguları harekete geçiren değil, gönül imarını hedefleyen bir yaklaşıma sahip olmalıdır. 

Din görevlisi ilmi, şahsiyeti, duruşu ve üslubuyla cami içinde ve cami dışında bir kanaat önderi olmalıdır.” diye konuştu.

İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, Uzman Vaiz Akif Yazar, İl Vaizleri Muhittin Sarmusak ve İsa Öztürk tarafından verilen 2 haftalık eğitimde ders ve uygulama yapıldı.

ee6ccc19-7eb7-4bcf-bb68-beebe7d60edc_750x422

Kursiyerler kurs bitiminde vaaz sunumlarını İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül başkanlığında oluşturulan komisyona sundu.

Kursun sonunda katılımcılara “Başarı Belgesi” takdim edildi. Belge takdim törenine Din Hizmetleri Şube Müdürü İsmail Aydın, Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Ali Osman Yılmaz ve din görevlileri katıldı.