Görele İlçe Müftülüğünce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla konferans düzenlendi.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferans Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Vaiz Gülizar Albayrak'ın sunuculuğunu yaptığı programın açış konuşmasını İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş yaptı.

Programda İl Müftü Ramazan Topcan, konferans verdi.

Son dakika! Giresunspor'un TFF 2.Lig'deki Grubu ve Rakipleri Belli Oldu! Son dakika! Giresunspor'un TFF 2.Lig'deki Grubu ve Rakipleri Belli Oldu!

4-51

İslam’ın, rahmet yüklü mesajlarıyla kadına değer verdiğini ifade eden İl Müftü Topcan, “Kardeşlerim! Konuşmamın başında salonu teşriflerinizden dolayı her birerlerinize ve buluşmamıza vesile olan Müftü Bey hocama teşekkür ederek başlamak isterim.

Kardeşlerim! Dinimizin kadından yana bir sıkıntısı yok. Kadını da erkeği de insan olarak görür ve hitabına muhatap tutar. İslam; “Hepiniz Adem’densiniz, Adem de topraktandır” diyerek bunu pekiştirmiş. Allah katında cinsiyetinizle değil takvanızla değerlisiniz prensibi de bunun apaçık delili olmuştur. Ancak buna rağmen birileri bunu istismar ederek buradan dinimize saldırır durur.” dedi.

Kadın ve erkeğin asil bir duyguyla birbirini tamamlaması gerektiğini vurgulayan İl Müftü Topcan, “Kardeşlerim! Ayağınızdaki ayakkabılarınızın biri olmazsa ötekinin bir anlamı yok. Sağdaki ayakkabınızı sola, soldakini ise sola giymek te gülünç şeydir, insanı yürütmez. Yürütmek şöyle dursun bu insana zülümdür.

Kadın, erkek te böyledir. Bunlar birbirlerini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Biri olmazsa diğeri noksandır. Kadın, erkek bir araya gelince anlam bütünlüğü oluşmaktadır. Kadının görevini erkeğe, erkeğin görevini kadına yüklemek zülüm olduğu gibi kadını kendi kimliğinden ve fıtratından uzaklaştırıp onu ailenin temel taşı ve anne sıfatından mahrum bırakmak da kadına zülümdür.

Kardeşlerim! Kadının dünyada taşıyacağı en büyük paye annelik sıfatıdır. Anne olmak sadece karın doyurmak değil aynı zamanda karnını doyurduğu çocukların gönül dünyalarını, akıl dünyalarını da doyurmaktır. Anne olmak sadece çocukların dış dünyalarının güzelliği için değil ruh dünya güzellikleri için de çalışmaktır.” diye konuştu.

Programın sonunda İlçe Müftüsü İbrahim Görmüş depremden etkilenen bir vatandaşa hediye takdiminde bulundu.

Program Görele İlçe Müftülüğü tanıtım slaytı ve ilahilerin seslendirilmesiyle sona erdi.