Keşap İlçe Müftülüğünce deprem bölgesinden gelen vatandaşlara yönelik ‘Berat Kandili Özel Programı’ düzenlendi.
Din görevlisi Yusuf Yıldız’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Keşap İlçe Müftülüğü İlahi Grubu salavat, tesbihat ve ilahiler seslendirdi. 

2-71

Sunuculuğunu Keşap İlçe Vaizi İbrahim Afacan’ın yaptığı program, İlçe Müftüsü Hüseyin İspiroğlu’nun açış konuşmasıyla devam etti.
Programa katılan İl Müftüsü Ramazan Topcan, inananların afetlere karşı maddi ve manevi tedbir almasının önemine değindi. 
Müslümanların dünya ve ahiret sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerektiğini ifade eden İl Müftüsü Topcan, “Beratın sabahında hepinizi bir kere daha muhabbetle selamlıyorum. 
Benden önce konuşmacıları dinledim. Konuşmamın hemen başında ifade edeyim ki çocuğa depremi anlatırken; ‘Allah deprem yaptı’ şeklinde ifade doğru değildir. Şimdi sormak isterim; ‘Allah evimizi yıktı, çocukları babasız, anasız bıraktı, milleti ağlattı’ düşünen bir çocuk, Allah’ı sever mi? Soruyorum. 

Kardeşler! Depremi biz yaptık. Demirden, çimentodan, kumdan, çakıldan çalanlar, hırsızlar deprem yaptı.  Daha çok kazanayım diyerek çalacaksın sonra da Allah deprem yaptı diyeceksin bu Rabbimize iftiradır. Din, yaptıklarımızı mükemmel yapmayı önerir. Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz; “Kul bir iş yaptığında Allah kulunun o işi güzel yapmasını sever.” buyurmaktadır.
Deprem; bize biz olduğumuzu, kardeş olduğumuzu öğretti. Yıkılan binalar oldu. Göreceksiniz bundan daha güzelleri olacak. Asıl tehlike sen, ben olmamızdır. Birbirimize sırt dönmemizdir. Bu millet binalarını değil kardeşliğini kaybedince yıkılır.” dedi.
Berat Kandili’nin muhasebe, tefekkür ve ibadetle değerlendirilmesi gerektiğini belirten İl Müftümüz Topcan, “Kardeşlerim! Bu gece; maddi ve manevi sırtımızda taşımak zorunda kaldığımız günahlarımızdan arınma gecesidir. 
Bu gece; Ramazan’ın müjdecisi olarak kabul edilen mübarek bir gecedir. 
Bu gece Kur’an-ı Kerim’in levh-i mahfuzdan dünya semasına toplu indirildiği gecedir. 
Bu gece; Allah Teâlâ güneşin batışından itibaren rahmetiyle dünya semasına tecelli ederek: ‘Bağışlanmak isteyen yok mu? Onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. Dertli yok mu? İstesin de derman vereyim.’  çağrısını yaptığı  bir gecedir. 
Bu gece düşelim nasibimizin arkasından. Bu gece dualarımız olsun bizi Rabbimize ulaştıracak. Bu gece yakarışlarımız olsun beratımıza ulaştıracak.” diye konuştu.

Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi

Programda Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler ile afetzedeler için dua edildi.
Programa Keşap Belediye Başkanı Mehmet Emür, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Başçavuş Musa Baş, İlçe Emniyet Müdürü Sürmeli Yıldız, kurum amirleri, misafir aileler, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.