Giresun’un Dereli ilçesi Pınarlar köyünde yeraltından çıkan sodalı suyun oluşturduğu Göksu Travertenlerinin turizme kazandırılacak olması köy sakinleri tarafından sevinçle karşılandı.

Tarihi semt yeni projelerle turizme kazandırılıyor Tarihi semt yeni projelerle turizme kazandırılıyor

Geçtiğimiz günlerde Giresun İl Özel İdaresi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı işbirliğiyle yapımına başlanan Göksu Travertenleri Projesi ile Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl’ün devamı olan yeni bir turizm merkezi oluşturulması amaçlanıyor.

Goksu Travertenleri-2

Köylerinde bulunan doğal güzelliklerin turizme kazandırılmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyen köylülerden Mehmet Önel, “Köyümüzde bulunan Göksu Travertenlerinin turizme kazandırılması için çalışma başladı. Bu bizi çok sevindirdi. Buranın turizme kazandırılmasının hem köyümüze hem de Giresun’umuza katkı sağlayacağından eminiz. Buradan birkaç kilometre mesafede bulunan Kuzalan Şelalesi ve Mavi Göl bir turizm cazibe merkezi olduğunu görüyoruz. O projelerin devamı niteliğindeki bu proje daha da ilgi çekecektir. Burası görünüşüyle Pamukkale’yi andırıyordu. Sodalı oluşundan dolayı da masmavi bir su rengi bulunmaktadır. Buralara göletler oluşturmaktadır. Yine sarkık ve dikiklerin yer aldığı travertenler dikkat çekmektedir. Yürüyüş yollarıyla, göletleriyle köyümüzün içerisinde tam bir turizm cazibe merkezi haline gelecek olmasından dolayı mutluyuz.” dedi.

Goksu Travertenleri-3

"Yöre halkı biliyordu, şimdi Türkiye tanıyacak."

Göksu Travertenlerinin köylerine değil, Giresun’a da önemli katkı sağlayacağı ifade eden Şenel Öztürk ise; “Yıllarca burası kendiliğinden akıp durdu. Giresun, Şebinkarahisar, Sivas yolu güzergahından geçenlerin dikkatini çekince  durup bakıp geçtiği bir yerdi. Tanıtımı yapılmadan dahi görenlerin ilgisini çekiyordu. Şimdi ise proje kapsamında  turizme kazandırılacak olması tanıtımının da yapılacağı anlamına gelir. Proje tamamlandığında sadece köyümüze değil, bütün Giresun’a maddi, manevi katkı sağlayacak bir yer haline gelecektir. Bildiğimiz kadarıyla buraya göletler, yürüyüş yolları gibi çalışmalar yapılacaktır. Kuzalan Şelalesi’nden başlayan turizm destinasyon alanı, Mavi Göl’den devam edip buradaki Göksu Travertenlerine kadar gelecek ve muazzam bir turizm alanı oluşacaktır. Bu durumda da köyümüzde de bir canlılık olur. Biz bunu istiyoruz ve bunun gibi doğal güzelliklerin turizme kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.