AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Ali Temür, fındıkta tahribata ve verim düşüklüğüne yol açan kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele kapsamında, Fındık Araştırma Enstitüsü bünyesinde biyolojik mücadele laboratuvarı kurulacağını bildirdi.

Kahverengi Kokarca ile Mücadele Kapsamında Samuray Arısı Üretim Laboratuvarı Kurulumu Hızlandı Kahverengi Kokarca ile Mücadele Kapsamında Samuray Arısı Üretim Laboratuvarı Kurulumu Hızlandı

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Temür; ’’Bu yıl kendisini Karadeniz Bölgesinde göstermeye başlayan ve popülasyonu arttığı gözlemlenen kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele edilmesi kapsamında, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı Bey ile hangi önlemlerin alınabileceği konusunda bölge milletvekilleri olarak istişare ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirmiştik. Bu toplantılar neticesinde Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker ve Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kayamak Beyleri incelemelerde bulunmak üzere ilimizde misafir ettik. İncelemeler neticesinde yapılan tespitler sonucu, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde kahverengi kokarca zararlısıyla biyolojik mücadele laboratuvarı kurulması kararlaştırılmıştır. ‘’ifadelerini kullandı.

Bu laboratuvarın Samsun’dan sonra Karadeniz Bölgesinde kurulacak ikinci biyolojik mücadele laboratuvarı olacağını belirten Temür; ‘’İlimizde kendisini yeni göstermeye başlayan kahverengi kokarca zararlısı, başta fındık olmak üzere meyve ve sebzelerde tahribat ve verim düşüklüğüne yol açmaktadır. Biyolojik mücadele laboratuvarında bu zararlının doğal düşmanı olan samuray arıcığı üretilecek. Faydalı bir böcek olan samuray arıcığı, kahverengi kokarca için biyolojik mücadele amaçlı kullanılacak. Bu zararlı türün popülasyonunun artmaması ve üreticilerimize ekonomik zarar getirmemesi için gereken tüm tedbirleri erkenden alacağız. Biyolojik mücadele laboratuvarının ilimize kurulması noktasında vermiş oldukları desteklerden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı Bey’e tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ederim.’’dedi.