İl Müftülüğünce, hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek Giresunlu hacı adaylarına yönelik eğitim seminerleri düzenlendi.

2023 yılında Giresun’dan kutsal topraklara 465 hacı adayı gidecek. İlk kafile 2 Haziran’da, ikinci kafile ise 5 Haziran’da hareket edecek.

Giresun İl Müftülüğü tarafından hacca gidecek vatandaşlara yönelik "Hac Eğitim Seminerleri" gerçekleştirildi.

Kamuya Açık Alanlarda İçki Yasağı Başladı! Kamuya Açık Alanlarda İçki Yasağı Başladı!

Seyyid Mevlana Sadrettin Efendi Camii’nde düzenlenen seminer, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Seminerin açış konuşmasını yapan İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül, hac ibadeti ve hacı olma bilinci konularında hacı adaylarını bilgilendirdi.

WhatsApp Image 2023-05-18 at 09.33.57

Hac yolculuğunun müminler için özlemlerin en büyüğü, kavuşmaların en heyecanlısı ve yolculukların en hayırlısı olduğunu ifade eden İl Müftü Yardımcısı Sarıgül, “Yüce Rabbimizin emriyle vatanını, ailesini, eşini, dostunu geride bırakıp kutlu bir sefere çıkan sizler, Rahman’ın misafirlerisiniz.

Hac yolculuğu, müminin Rabbine, kulluğunu ve ahdini yenilemeye yolculuğudur. Dolayısıyla bu yolculuğa çıkan her kardeşimiz kalben, zihnen ve fikren de kendini hazırlamalı, nefsani arzularından arınıp Yüce Allah’ın rızasını gözeterek hareket etmelidir. Takva, sabır, isar, infak bilinci, iyilik ve ihsan gibi ahlaki güzellikleri meleke haline getirerek, hacda elde edeceğiniz manevi kazanımları bir ömür boyu korumanın gayreti içerisinde olun.” dedi.

“Müminler bir tarağın dişleri gibi eşittir” 

İnsanlara güzel davranmanın ahlakın temellerinden biri olduğunu vurgulayan İl Müftü Yardımcısı Sarıgül, “Müminleri bir tarağın dişleri gibi eşit, bir binanın tuğlaları gibi kenetlenmiş, bir bedenin azaları gibi birbirine duyarlı olmaya davet eden bir inancın mensupları olarak kalplerimizi imar ederken başkalarının kalbini kırmayalım.

Hz. İbrahim’in vefasını, Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in tevekkülünü kuşanıp, Hak yolundan ayrılmayın.

Peygamberimizin ayak izlerinin olduğu yerlerde dolaşarak heybenizi salih amellerle doldurun. Hac ibadetini yaparken hiçbir canlıyı incitmeden, tabiata zarar vermeden, o güne kadar yaptığınız hataları arkada bırakarak sağ salim yurda dönün. Cenab-ı Mevla haccınızı mebrur, sa'yinizi meşkur, zenbinizi mağfur, amellerinizi makbul eylesin.” diye konuştu.

2 gün süren seminerlerde, İl Müftü Yardımcısı Yusuf Genç, "İbadet Bilinci ve Hac İbadeti", "Yolculuğa Çıkmadan Önce Maddi ve Manevi Hazırlık" "Hac İbadetinin Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci", İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül "İbadet Bilinci ve Hac İbadeti – Yolculuğa Çıkmadan Önce Maddi ve Manevi Hazırlık" "Haccın Hikmeti ve Hacdaki Sembollerin Anlamı", İl Müftü Yardımcısı Özlem Gülbe "Kadınlara Özgü Konular", Hac ve Umre Şube Müdürü Nafi Sağlam "Haccın Hikmeti ve Hacdaki Sembollerin Anlamı" "Hz. Peygamber (s.a.s) Mescid-i Nebevi ve Medine’de, Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki", "Hac İbadetinin Gereği Olarak Bir Arada Yaşama Bilinci", Uzman Vaiz Zeynep Özdemir, "Kadınlara Özgü Konular" sunumlarıyla hacı adaylarını bilgilendirdi.

Seminerin ardından İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, ilmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberi hediye edildi.