Üstü açık camide 563 yıldır çimen üzerinde Cuma namazı kılınıyor Üstü açık camide 563 yıldır çimen üzerinde Cuma namazı kılınıyor

İl Müftüsü Ramazan Topcan, Özel Dereli Engelli Bakım Merkezi’nde düzenlenen programda engelli vatandaşlarla bir araya geldi.  

3 (2)-1

Engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalara öncelik verdiklerini ifade eden İl Müftüsü Topcan, "İnsanın ilahi hitaba muhatap oluşu, onu seçkin ve saygıdeğer kılmıştır. Fiziki olarak insanda bulunan engel her ne olursa olsun, insanın eşrefi mahlukat olmasına asla engel teşkil etmez. Bu hafta vesilesi ile engelli kardeşlerimize karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlama imkanı bulduk. Bu hafta, düzenlenen etkinliklerle herkesin engelli kardeşleri için yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeği noktasında neler yapabileceğimizi düşünmemize vesile oldu." dedi.  

Engelli bireylere din hizmeti, din eğitimi ve dini yayınları ulaştırma gayretinde olduklarını belirten Müftü Topcan, "Diyanet İşleri Başkanımızın talimatları ile il ve ilçelerimizde ibadethanelerin tüm engel gruplarına göre erişilebilir olmasına çalışıyoruz. Bütün gayretlerimiz engellilerin daha sağlıklı ve güzel yaşamasını sağlamak içindir. Engelli kardeşlerimize yönelik ülkemizde önemli çalışmalar yapıldı. Eğitim başta olmak üzere istihdam, hizmetlere erişim ve diğer pek çok alanda büyük kazanımlar elde edildi. Bu hafta bir kutlama olmanın ötesinde bir farkındalıktır. Çalışmalarımız ve engellilere yönelik etkinliklerimiz devam edecektir." diye konuştu.  

4-1

Hafta kapsamında farkındalık için yürüyüş etkinliği gerçekleştirildi, Atatürk Meydanı’nda Müftülük hizmet ve faaliyetlerinin tanıtımı yapıldı. Şehitler ve engellilerin aileleri ziyaret edildi, Kur’an kursları ve sosyal medya aracılığıyla tefsir, hadis ve ilmihal okumaları yapıldı, kahvaltı, iftar ve gezi etkinlikleri düzenlendi, engelli-cami buluşmaları gerçekleştirildi.  

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları tarafından Dereli’de ikamet eden engelli bir vatandaşa ise akülü araba hediye edildi.