Rizeliler Açıklanan Çay Taban Fiyatını Az Buldu Rizeliler Açıklanan Çay Taban Fiyatını Az Buldu

"Tecrübe Etmediğimiz Hava Şartlarıyla Karşı Karşıyayız"

Tirebolu ilçesine bağlı Menderes Köyünde fındık üretimi yapan Ali Kuş, bu yıl mevsim şartlarının ağaçlarda tozlaşma ve döllenmeyi engellediğini, dolayısıyla dökülme riski taşıyan "yalancı meyveler" oluştuğunu ifade etti. Kuş, "Dedemizden ve babamızdan öğrendiğimiz yöntemlerle fındık üreticiliği yapmaktayız. Ancak bu sene karşılaştığımız hava şartları, daha önce tecrübe etmediğimiz bir durum" diye konuştu.

Kuş'un açıklamalarına göre, kış mevsiminin beklenenden sıcak geçmesi ve bahar şartlarının erken hissedilmesi, fındık ağaçlarının biyolojik saatini değiştirdi. Açan çiçeklerin yeterli tozlaşma olmadan döllenmediği için, oluşan meyvelerin dökülme riski altında olduğunu belirtti.

 

Her Şey İyi Gidiyor Gibi Görünüyor Ama Öyle Değil

Kuş'un açıklamalarına göre, kış mevsiminin beklenenden sıcak geçmesi ve bahar şartlarının erken hissedilmesi, fındık ağaçlarının biyolojik saatini değiştirdi.

Kuş,"Şuana kadar zirai don riski olmadığı için her şey iyi gidiyor gibi görünüyor ama hiçte göründüğü gibi değil. Kışı bahar sanan fındık püslerini ve karanfillerini açtı ama ne yazık ki tozlaşma olayı gerçekleşmedi. Fındığa bakarsan dalları meyve vermeye durdu. Bir daldaki ışkında birden çok fındık verecek gibi duruyor ama bu meyveler döllenmediği için dökülecektir. Kısacası dallarda yalancı meyve var. Bunlar döllenmeyince dökülecek meyvelerdir. Fındık püsü ile fındığın çiçeği olan karanfil tozlaşması mevsiminde ve yeterince olmadı. Bizi endişelendiren işte budur” ifadelerini kullandı.

İHA