Harşit Savunmasının resmi devlet protokolüne geçirilmesi için yürütülen çalışmalar hızlandı.

Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas’ın koordinatörlüğünde, Eski Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan, Eski Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Ethem Gürsoy’un nezaretlerinde Harşit Savunması Vakfı kurulması için oluşturulan mütevelli heyet ilk toplantısını yaptı.

WhatsApp Image 2023-11-18 at 11.40.47

Harşit Savunması Vakfının kurulması ile birlikte; Giresun Orman Bölge Müdürlüğü’nün Tirebolu-Doğankent karayolu üzerinde Kuşkaya mevkiinde inşaatını devam ettirdiği “Harşit Savunması Mesire Alanının ” sorumluluğunun da  bu vakıf kuruluşuna devredilmesi planlanıyor.
Vakıf mütevelli heyeti ilk toplantısını 17 Kasım 2023 Cuma günü Giresun Orman Bölge Müdürlüğü sosyal tesislerinde gerçekleştirdi.

Toplantıya, Giresun Milletvekili Prof. Dr. Nazım Elmas’ın yanı sıra, İl Özel İdare Genel Sekreteri Tolga Erener, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, Doğankent Belediye Başkanı Rüşan Özden, Güce Belediye Başkanı Aytekin Boduroğlu, Gümüşhane ile  Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen, Özkürtün Belediye Başkanı Yakup Turgut,  Eynesil Ören Belediye Başkanı Mustafa Eren, Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, Giresun Üniversitesi öğretim elemanlarından Prof. Dr. Sezai Balcı, Doç. Dr. Ali Yılmaz, Öğr.Gör. İsmail Bayram, Öğr.Gör. Kamil Patan, MEB Şube Müdürü Adnan Yazıcı, İş Adamı Ayhan Akten, İş Adamı Yunus Kahveci ile çok sayıda gönüllü de katıldı.

WhatsApp Image 2023-11-18 at 11.40.46 (1)

Harşit Savunması Vakfı’nın bu ilk kuruluş toplantısında, Vakıf Senedinin hükümleri kesinleştirilerek, kuruluş çalışmalarına katılacak mütevelli heyet üyeleri belirlendi.

Genel merkezinin Giresun merkez ilçede olması kararlaştırılan Vakfın, 2023 yılı bitmeden kuruluş dilekçesini Vakıflar Genel Müdürlüğüne vermesi bekleniyor.

TÜGVA Giresun İnsan Hakları Gününde Filistin'e destek yürüyüşünde TÜGVA Giresun İnsan Hakları Gününde Filistin'e destek yürüyüşünde

WhatsApp Image 2023-11-18 at 11.40.47

Toplantıda bir konuşma yapan Giresun Milletvekili Nazım Elmas, Harşit Savunması için şimdiye kadar birbirinden ayrı bir şekilde yürütülen çalışmaların bundan sonra, Harşıt Savunması Vakfı çatısı altında yürütüleceğini belirterek, nihayi hedeflerinin Harşit Savunması şehitlerinin her yıl devlet protokolü ile anılması, belli merkezlere şehitler anıtı dikilmesi ve  Savunma Müzesi oluşturulması olduğunu söyledi.

Mütevelli heyet adına  konuşan Mustafa Özkaya ise, ecdadımızın hatırasını gerektiği gibi yad edememenin büyük bir eksiklik olduğunu, geç de olsa bu eksikliği en iyi şekilde gidermek için hızla çalışacaklarını ve yürütülecek faaliyetlerin Vakıf çatısı altında gerçekleşecek olmasının, sonuç alma ve sürdürülebilirlik açısından büyük bir avantaj sağlayacağını dile getirdi.