Giresun Üniversitesi'nin, YÖK tarafından "fındık" alanında ihtisaslaşacak üniversite olarak ilan edilmesinin ardından, konuya ilişkin çalışmalar hızla devam ediyor. Bu kapsamda, 27-28 Haziran 2022 tarihlerinde Kocaeli/Gebze'de bulunan TÜBİTAK MAM (Gıda İnovasyon Merkezi) tesislerinde paydaşların da katıldığı "Fındık Çalıştayı" düzenlendi.

Açılış konuşmasını Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can'ın yaptığı çalıştayda, TÜBİTAK MAM Başkan Danışmanı ve INNOFOOD Proje Koordinatörü Doç.  Dr. Cesarettin Alaşalvar TUGİP (Türkiye Gıda İnovasyon Platformu)'nun tanıtımını gerçekleştirdi.

WhatsApp Image 2022-06-30 at 11.15.59

MEB, İngilizce Dijital Eğitim Platformu 'DİYALEKT'i Geliştirdi MEB, İngilizce Dijital Eğitim Platformu 'DİYALEKT'i Geliştirdi

Fındık Çalıştayında daha sonra, INNOFOOD Sanayi İlişkileri Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Pala, "Ülkemizin Stratejik Ürünü Fındık: Önemi ve Geleceği Çalıştayı Çıktılarının Değerlendirilmesi" konulu bir sunum yaptı.

Çalıştayın devamında konularında söz sahibi olan uzmanlar, kararlaştırılan 21 çatı proje hakkında detaylı bilgilendirmeler yaptılar.

WhatsApp Image 2022-06-30 at 11.16.01 (1)

Fındıkta geç yapraklanma ve iklim koşullarına toleranslı genetiplerin belirlenmesi, fındıkta verim ve kaliteyi artırıcı uygulamalar, fındık alanlarında toplulaştırma ve yeni tarım modellerinin uygulamaya geçirilmesi, fındık tarımında makineleşme, fındıkta katma değerli yeni ürünlerin geliştirilmesi, fındığın sağlık üzerindeki etkilerinin araştırılması, fındıkta değerlendirme, tanıtım ve pazarlama gibi alt proje fikirlerinin tartışıldığı "Fındık Çalıştayı" oldukça verimli geçti.

Daha sonra yapılacak çalışmalar ile birlikte konularında uzman katılımcıların değerlendirmesiyle 21 proje arasından nihai projelerin belirlenmesi gerçekleştirilecek.

Projelerin hedeflendiği şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla TÜBİTAK bünyesindeki ilgili birimlerden "Marmara Teknokent" ile Giresun Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İşbirliği protokolünün imza töreninde konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Yılmaz Can, "Fındık" konusunda Giresun Üniversitesi olarak kendilerine çok önemli bir rol biçerek sorumluluk üstlendiklerini, çalıştayda tartışılan projelerle hedeflenen sonuçların elde edilmesi için geceli gündüzlü çalışacaklarını belirterek, bu konuda kendilerine paydaşlık eden tüm kurumlara ve uzmanlara ayrı ayrı teşekkür etti.

Gebze'de düzenlenen Fındık Çalıştayına, 19 Mayıs Üniversitesinden katılan uzmanların yanı sıra, Fiskobirlik, Giresun Tarım Orman İl Müdürlüğü, Giresun Ticaret Borsası, Fındık Araştırma Enstitüsü yönetici ve temsilcileriyle birlikte, Ankara Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde görev yapan çok sayıda bilim adamı da destek oldu.