Giresun Sağlık-Sen, Aksu mevkiinde bulunan Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Sağlık-Sen Giresun Şubesi Başkan Vekili Ogün Elifoğlu'nun Konya Şehir Hastanesinde bir hasta yakını tarafından silahla vurularak öldürülen Dr. Ekrem Karakaya'nın şehit edilmesiyle ilgili basın açıklaması şöyle:

''Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya’da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız canice katledildi.

Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan Uzman Doktor Ekrem Karakaya, görevi başında yani çalıştığı hastanede katledildi. Katleden cani bir hasta yakını… Katliam aletiyse bir silah.

Tablonun vehametini düşünebiliyor musunuz; Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde yani hastanede hasta yakınlarının kurşunlarına hedef olarak can veriyor.

Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için gece gündüz demeden alın teri dökmenin karşılığı, can vermek oluyor. Biz sağlık çalışanları bu duruma isyan ediyoruz, saldırıyı lanetliyoruz ve artık can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz.

Açıkça buradan bir defa daha deklare ediyoruz; sağlık emekçilerinin artık can güvenliği sağlansın. Aksi halde sağlık merkezlerinde hizmet sunmak mümkün olmayacaktır.

Hekiminden hemşiresine sağlık çalışanlarının onlarca sorunu bulunuyor ancak hiç biri can güvenliği kadar, sağlık merkezlerinde kol gezen şiddet kadar yakıcı değil.

Vali Enver Ünlü, Merkez Mahalle Muhtarlarıyla toplantı yaptı Vali Enver Ünlü, Merkez Mahalle Muhtarlarıyla toplantı yaptı

Can güvenliğimiz sağlanmadığı için yeterli tedbir alınmadığı için Ekrem Hoca örneğinde olduğu gibi bazen canımız yanıyor ağlıyoruz…

Bazen yaralanıyoruz, bazen hakaret, küfür, tehditlere maruz kalıyoruz…

Bazen de sinip içe kapanıyoruz, meslekten soğuyoruz ve hatta çekip gidiyoruz.

Tüm bunların yanı sıra ise başımıza ne zaman ne gelecek diye her daim korkuyoruz!

Buradan soruyoruz; böyle bir ortamda kutsal sağlık mesleğini nasıl aşk ve şevkle icra edelim!

Buradan soruyoruz; daha ne zamana kadar sağlık merkezlerine elini kolunu sallayarak girmek serbest olacak!

Öldürücü, yaralayıcı silah ve aletlerin içeri sokulmasına ne zamana kadar engel olunmayacak!

Kaç canımız yitecek, nice canlarımız acıyacak!

Ve ne zamana kadar korkuyla işimizi yapacağız, soruyoruz!

Açıkçası 1 milyon 200 bin sağlık emekçisi, bu konuda laf değil, icraat bekliyor artık.

Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz, başka canlar yanmasın istiyoruz, işimizi korkmadan emniyet içinde yapmak istiyoruz.

Bu kararlılığımızı siyasi iradeye göstermek için de bugün Türkiye genelinde iş bıraktık.

Tüm vatandaşlarımızı bu konuda bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Ve herkese de sağlık çalışanlarının bu ülkenin hayat sigortası olduğunu buradan bir defa daha hatırlatıyoruz.

Sözlerimi burada sonlandırırken, şehit doktorumuza Allah’tan rahmet diliyor, hepimizin başı sağolsun diyoruz.'' dedi.

WhatsApp Image 2022-07-07 at 14.00.17