Fiskobirlik Giresun kalite tombul fındığı 76 liradan, kara ve sivri fındığı 71.5 liradan, levant kalite fındığı ise 74 liradan alıyor. Alımlarda üreticiye 50 randımanın üstündeki fındıklar için fark veriliyor.

Fındık fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor Fındık fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor

Fiskobirlik 2023 fındık alımlarına 20 Ağustos 2023 tarininde  başladı. Tüm kooperatiflerde fındık alımı gerçekleştirecek olan birliğin henüz serbest piyasada fiyatlar tam oluşmamasına rağmen 76 lira belirledi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Üyesi  Murat Kumaş, fiyatları günlük piyasaya göre belirleneceğine ve 50 randımanın üstündeki her fındık için 1 randıman fiyat farkının üreticiye ödeneceğini söyledi.

Murat kumaş, geçmiş yıllarda olduğu gibi ürününü teslim eden üreticilere paralarının bir gün sonra peşin olarak ödeneceğini de belirtti. Murat Kumaş, Fiskobirlik’in sivri ve kara fındık için 71.5 lira artı randıman, levant kalite fındık için ise 74 lira artı randıman fiyatını uyguladığını söyledi. Fındık alımına dün başlayan Fiskobirlik'ten sonra gözler TMO’ya çevrildi. 28 Ağustos’ta fındık alım kampanyasını başlatacağını açıklayan TMO halen alım şartları konusunda bir açıklama yapmadı.