AK Parti Sakarya Milletvekili ve FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, geçen hafta yapılan Fiskobirlik Mali Genel Kurul toplantısında il ve ilçelerdeki kooperatif yöneticilerine göndermede bulundu.

fkb-genel-kurul

Ordu Hayat Gazetesinde yer alan haberde bazı kooperatif yöneticilerinin birliğe gerekli desteği sağlamadığını ileri süren Bayraktar, “Kooperatif yöneticisi arkadaşlar, artık eski Fiskobirlik yok. Para gelsin biz de rahat yaşayalım dönemleri sona erdi. Yöneticiler birliğine sahip çıkmak zorunda. İlçesinde, ‘ben fındık alamıyorum, satış yapamıyorum’ gibi hakları yok.

Kar yağışı yüksek kesimlerdeki fındık üreticilerini sevindirirken, sahil kesimindeki üreticiler ise bekleyişte Kar yağışı yüksek kesimlerdeki fındık üreticilerini sevindirirken, sahil kesimindeki üreticiler ise bekleyişte

Ben gidip harmandan fındık alıyorsam gidip sen de gerekirse harmandan fındık alıp, birliğine sahip çıkacaksın. Ama bazı kooperatifler hala birlikten beklenti içinde. Artık bu devirler sona erdi. Bunu birçok kooperatif başardı, sen de başaracaksın.

Yasa diyor ki, bir kooperatif 2 yıl üst üste zarar ederse, süre verin, devam ederse de ya en iki kooperatifi birleştirin ya da kapatın. Aradan 5 yıl geçti, Bakanlık sürekli bizleri uyarıyor. Buraya kadar geldik. Şunu net olarak söyleyeyim, verimli olmayan ve zarar eden kooperatifleri ya birleştireceğiz ya da kapatacağız. 15 yıldır 1 ton fındık alan kooperatif var.

Bu yaz döneminde çalışmayı başlatıyoruz. Artık herkes buna göre hareket etsin. Herkesin biraz emek sarf etmesi ve özverili olması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.