Kira artışlarından dolayı Esnaf ve Sanatkarların mağdur olduğunu söyleyen Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ercan Ayhan şu ifadelerde bulundu;

Vali Serdengeçti'den Adli Makamlara İadeiziyaret Vali Serdengeçti'den Adli Makamlara İadeiziyaret

"Kira artış oranı TÜİK verilerine göre konutlarda %25 olarak, işyerlerinde ise %59,95 olarak açıklanmasına rağmen evlerde ve işyerlerinde esnaf sanatkârlarımız bina sahipleriyle kiracılar sıkıntılı bir şekilde karşı karşıya bırakıldı.

Çok yüksek oranda kira artışları Esnaf ve Sanatkârlarımızı çok zorda bırakmaktadır. Esnafın evi, işyeri kira bu artışlar esnaflarımızı işyeri kapanışlarıyla karşı karşıya bırakılmaktadır. Bazı bina sahipleri kirayı artırmayıp esnaflarımızın ev ve işyeri sahipleri tapudan bir başkası adına satışlar yaparak mahkeme kararı ile tahliye işlemleri yaptırmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlarımızı koruyup kollayacak kanunların çıkması ve denetlenmesi ve bina sahiplerinin yüksek oranda artışlarının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Esnaflarımızın bu tür yüksek kiralarla karşı karşıya kaldıklarında ve diğer mesleki sorunlarla karşılaştığında Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimize müracaat etmeleri bizler için önemlidir, hiçbir Esnaf Sanatkârlarımız yalnız değildir. Bu konuda gerektiğinde her türlü hukuki mücadeleyi yapmaya devam edeceğiz.

Anayasamızın 173’nci maddesi gereğince ‘Devlet, esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ hükmü doğrultusunda devletimiz gerekli önlemleri almalıdır."