Giresun İlinde "Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi" Uygulanıyor Giresun İlinde "Seracılığın Yaygınlaştırılması Projesi" Uygulanıyor

DELTA Premium Gayrimenkul kurucusu Şenol Turgut, emlak satışında kimlik doğrulama dönemin 1 Kasım'da başladığı belirterek "Emlak piyasasında sahte ilanlarla mücadele etmek için yeni bir uygulama başlatılıyor. 1 Kasım itibarıyla emlak satışı yapmak isteyen mülk sahiplerinin e-kimlik doğrulaması yapması gerekecek" dedi.

İnşaat sektöründe uzun yılların tecrübesine sahip olan Turgut, kimlik doğrulamasının nasıl yapılacağına dair de şu bilgileri verdi:
"Kimlik doğrulaması için e-Devlet sistemi kullanılacak. Mal sahibi olarak ilan giren kişilerin gerçekten o taşınmazın sahibi olup olmadığına bakılacak. Aynı zamanda yakını olarak girenler de e-Devlet üzerinden doğrulanabilecek. e-Devlet üzerinden kurulacak kimlik doğrulama sistemiyle sahte ilanlar sistemden düşürülecek.
Böylelikle ilanların mülk sahipleri tarafından onaylanması bilgi kirliliğini ortadan kalkacak ve sahte ilanları engellenmiş olacak . Sahibi dışında Emlak işletmelerin girdiği ilanlar var onlarda kendi yetki belgeleri ile ilan girebilecekler. Yetki belgesi olmayan hiçbir emlak işletmesi ilan portallarında üyelik alamayacak. Üyelik açsa bile mülk sahibi tarafından yetkilendirme sözleşmesi olmayan hiç bir emlak işletmesi ilan girişinde bulunamayacak. Bu ilanlar girdiğinde bir doğrulama yapılarak devam edileceği içinde piyasada kasım ayı itibarıyla sahte ilanların önüne geçilmiş olacak.
T.C. numarasını gireceksiniz, tapu kayıtlarını gireceksiniz her şey sistematiğe girecek. Rakamlar e-Devlet üzerinden kontrol edilebilir olacak. Ciddi anlamda sahte ilanların önü kesilmiş olacak. E-devlet sistemine geçmesiyle birlikte hem gayrimenkul profesyonellerinin hakları korunmuş olacak hem sizin adınıza başka bir kişinin ilan girmesine engel olunmuş olacak"