Cebeci konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

''Hükümetin açıkladığı çay taban fiyatı üzerinden, Devlet katkı payı malumunuz ortada. Devlet fabrikalarının kotalı alımları, belirlenen günler dışında alım yapmaması ve hükümetin yaptım oldu politikalarınında üreticilerimizi mağdur ettiğini biliyoruz. Yakın bölgemizde ve ilçemizdeki fabrikalarda fabrikaların ödeme planlarının da halkımızı bir hayli düşündürdüğünün farkındayız. İlçemizin istihdam noktasında can damarları olan çay fabrikalarımız da maalesef enflasyon ve kredi oranlarına mağlup düştü. Artan maliyetler, SGK primleri, bilimum tüketim harcamaları artık sadece üreticilerin değil işverenlerin ve fabrikalarında en büyük problemi.

Çay Fiyatı İstifalar Getirdi Çay Fiyatı İstifalar Getirdi

Geçen yıla kadar kısa vadelerle veya peşin alınan çaylar bu sene üreticileri kara kara düşündürüyor. Bizler bu noktada tüm fabrikalara ve yöneticilerine sesleniyoruz gelin bir ortak noktada buluşalım. Sizlerinde zor durumda kalmayacağı, daha makul oranlarla en azından %50 ‘si peşin %50 ‘si 2 veya 3 ay sonra olmak kaydıyla üreticilerimizi enflasyona yenik düşürmeyelim. Ödeme planlarımızı güncelleyerek herkesin mutlu olacağı bir tabana getirelim.

Sizler olmadan üretilenlerin, üreticiler olmadanda fabrikaların hiç kimseye bir fayda sağlamayacağını öngörmenizi, ekonomik olarak darda olan ve alım gücünün günden güne zayıfladığı bu ortamda çay hasadına, mecisine, yemeğine nakit parasıyla harcama yapan üreticileri çıkmazda darda koymayalım, enflasyona ezdirmeyelim. Gelin çağrımıza kulak verin ve sorunu ortak akılla çözelim…''