Giresun’da muhasebeciler cinnetin eşiğinde! Giresun’da muhasebeciler cinnetin eşiğinde!

EMEKLİLER DAYANIŞMA SENDİKASI GİRESUN ŞUBESİ Olarak 26.02.3024 Pazartesi Giresun Atapark'ta saat : 13.30' da yapılan : " Hayat Pahalılığı ve Emekli Maaş Zamları" ile ilgili Kitlesel Basın Açıklaması gerçekleştirdi.Açıklama öncesi şehirde 3 koldan 2000 el ilanı dağıtıldı.Açıklamaya halkın yoğun ilgisi vardı. Açıklama öncesi İbrahim Arslan yaptığı konuşmada: Yanlış politikalar yüzünden dar gelirli emekliler kıskaç altına girmiştir.Mutlu emekli bulunmamaktadır ülkemizde.Oysa bizler çalışırken kuruşuna kadar vergimizi verdik.Emekli olunca her yıl bir kez olsun tatil yapalım diyeydi umutlarımız.Oysa şimdi hükümet bizi öldürüyor ve taputlarımıza çivi çakmak istiyor.Buna izin vermeyeceğiz.Hakkımızı birlik olup,alanlardan haykırarak almak istiyoruz.Bayram ikramiyeleri ise başka bir ironi.2018 yılında 1000 TL olan ikramiye ile 24 kg.et alınabiliyorken ,bugün 3000 lira ile sadece 7 kg. Et alabiliyoruz.Yani 6 yılda emeklinin 17 kg.eti buharlaştı. Yine (BES) Büro Emekçileri Sendikası tarafından yapılan bir ankete göre açlık sınırı 22.500 iken ; yoksulluk sınırı: 62850 TL olarak saptanmıştır. Tüm bu olumsuzluklara dur demek için EDS Giresun Şubesi çatısı altında örgütlenelim dedi.

16Bde181 Ec26 483D 8270 8904A0E54Ead

Ardından Basın Açıklaması' na geçildi. Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Çırak yaptığı konuşmada : Bugün geldiğimiz noktada suçlu emekliler değil, yanlış uygulamaldır.Gelirler adaletli bölüşülmediği için dar gelirli emekliler daha da yoksullaşmıştır.Maden sahalarının yabancılara peşkeş çekilmesi sonucu İLİÇ' te 9 haneye ateş düşmüştür.İlimiz' de Şebinkarahisar ve Doğankent İlçe' lerinde de maden arama izni genişletme raporları verilmiştir.Halkımızın tepkisi hiçe sayılmıştır.Emekliler yoksullukta eşitlenmistir.Ayrıca ilaç firmalarının ilaçların uygulamadaki yararlılık kontrolünü hükümet tekrar ilaç firmalarına devretmiştir.Bu doğru değildir.Derhal bundan vazgeçilmelidir.Sağlık para ile satılamaz. Yerel yönetimlerden de istemlerimiz var.Belediyeler Yaşlı ve emeklilerin yaşamlarını kolaylaştırmalıdır.Kafeler,dinlenme yerleri, yürüyüş parkurları, sahillere Tuvalet,spor kompleksleri açmalıdır.Ayrıca yasada var olan " Kent Konsey" leri hayata geçirilmelidir. Dar gelirliler ve emekliler için ulaşım kolaylığı sağlanmalıdır.Şehire nefes aldıracak yeşil alanlara daha çok yer verilmelidir.Demokratik kitle örgütleri ile dayanışmayı önemsediğimizi buradan ilan ediyoruz. EMEKLİLER DAYANIŞMA SENDİKASI GİRESUN ŞUBESİ Olarak 27.02.2024 Salı saat : 13.30' da yapılan Basın Açıklaması' nın öncesinde Bulancak halkına 4 koldan 1800 el ilanı dağıtıldı. Giresun'da yapılan etkinlikte ki konuşmalar ve basın bildirisi İbrahim Arslan tarafından okundu.Alanda katılım çok coşkulu ve enerjikti.Halk bizzat sık sık atılan sloganlara eşlik etti. Sloganlar : "EMEKLİYİZ, HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ" " SAĞLIKTA SÖMÜRÜYE SON" " SADAKA DEĞİL TOLU SÖZLEŞME" " BİRLEŞE BİRLEŞE KAZANACAĞIZ " " BİZ TORUNLARIMIZA ONURLU BİR GELECEK BIRAKACAĞIZ ,YA SİZ"

4F9C37E3 89D2 42D1 Bec7 Bbd031Bd73Bd

Sloganları atıldı. EDS alanda 500 kişiyle buluştu. İbrahim Arslan katılımcıları Sendikamız EDS' ye üye olmaya ve 29.02.2024 Perşembe Günü Piraziz' de Saat : 13.30' da yapılacak Kitlesel Basın Açıklaması' na davet etti. 29.02.2024 Perşembe Günü Piraziz İlçesi’nde 900 ’’ El İlanı ‘’ dağıtıldı.Halkımız Basın Açıklaması’’na’’ davet edildi.Siyzsi Partilerin de katılımıyla 250 kişilik bir kitleye hitap eden İbrahiğm Arslan : ‘’EDS’nin artık Karadeniz ‘ de büyük ve etkin kitlesel eylemler örgütlediğini,1 yıl içinde 383 sayısına ulaştıklarını açıkladı.Sık sık sloganlarla kesilen konuşmalarda,tüm emeklilerin Sendikamız çatısı altında örgütlenmesi gerektiğini anlattı.Alana Stand kurulup,üye kaydı yapıldı. İktidara yapılan çağrıda ‘’Bizi yok sayanları 31 Mart’ta biz de yok sayarız,Emekliler sefalet içinde,bunu haketmiyor.Örgütlenip,demokratik tepkimizi alanlarda vereceğiz..’’ dedi. Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Aydın Basın Bildirisi’ni okudu.Halkın yoğun tepkisi vardı göstermelik maaş zamlarına..Hayatın çekilmes olduğu,İlaçların içerisindeki etkin madde denetiminin İlaç firmalarına verilmesine de tepkiliydi emekliler..’’Sağlıkta sömürüye son,Emekliyiz,haklıyız kazanacağız,Bütçenin yükünü emekliler çekemez..Sendika hakkımız ,söke söke alırız..’’ gibi sloganlar atıldı.Her 3 ayrı eylemde alana ‘’Darağacı kurularak,emeklinin idam edildiği’’ görüntüler sergilendi.Özellikle emeklinin idam edilmesi mizanseni çok ilgi çekti.. Seçimlerde herkesin oyunu kullanması gerektiği de dile getirildi..  29.02.2024

EMEKLİLER DAYANIŞMA SENDİKASI Giresun Şubesi Yönetim Kurulu