Ali Durağı Gençlikspor Masa Tenisi 3'te 3 Yaptı Ali Durağı Gençlikspor Masa Tenisi 3'te 3 Yaptı

Giresun-Bulancak'ta 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Zere Sanayi ve Ticaret A.Ş. ormancılık makinaları ürünlerinde Türkiye'de profesyonel anlamda tek üretici firmayken, havalı pnömatik sistemle, çevreci bir sistemle dünyada tek olma özelliğini taşıyor. Ve Dünya çapında yaklaşık on firma arasından bir firma.

Zere Sanayi ve Ticaret A.Ş. dünyanın en büyük fuarına katılarak standında yeni ürünleri tanıtacak. Fuar dünyanın en büyüğü, 2820 tane firma burada ürün sergiliyor olacak.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 18.28.46

Türkiye'de tek ve patentli ürün üretebilen Türkiye'nin tek üretici firması, Zere Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye'de ciddi anlamda pazar payının tek pazar sahibi dört ülkeye, Avrupa başta olmak üzere, ihracat yapıyor.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 18.28.48

Güneş Elektrik santrali (GES) projesiyle karbon ayak izi, yeşil enerjili üretim faaliyetini devreye alan firma tamamen kendi enerjisini kendi üretiyor. Ve fazla enerjisini aynı zamanda satan bir firma haline geldi. Elektriğin hiç maliyet doğurmayıp, fazlası geldiği için elektrikli boya fırını alarak yatırıma devam ediyorlar.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 18.28.45 (1)

Yönetim kurulu başkanı Erdem Zere, “Zere Sanayi ve Ticaret A.Ş. üçüncü kuşak temsilciliğini yapıyorum. Rahmetli dedelerden bu zamana geldik. Şu an babam ve amcamla bir aile şirketi olarak aynı düzende iş geliştirmeye, işimizi yönetmeye, büyütmeye devam ediyoruz. Profesyonel ormancılık makineleri üretimindeyiz. Seksenden beri zaten bu işi yapıyoruz. Tabii sürekli üzerine giderek bu işi geliştirmenin yanı sıra ürün yelpazemizi her geçen gün arttırıyoruz. Tomruk çekme vinci en çok ürettiğimiz makinelerdir.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 18.28.46 (1)

“Tomruk çekme vinci bugün Türkiye'de profesyonel anlamda tek”

“Tek üretici firmayken havalı pnömatik sistem, çevreci bir sistemle dünyada tek olma özelliğini taşıyoruz”

“Dünya çapında yaklaşık on firma arasından bir firmayız.”

Bu şekilde rekabet ediyoruz. Tabii rekabetimizi sosyal medya reklamcılığın haricinde orman köylülerimize ulaştırmak için aktif olarak interneti kullanıyoruz. Haricinde de  fuarlara katılmanın yanı sıra özellikle OSB'ye iki yıl önce taşınarak fabrikamızı yapıktan sonra yeni tesisimizi Avrupa'da veya Avrupa ülkelerinde ormancılık faaliyetinin yüksek olduğu büyük fuarları takip ederek iki yıldır yurt dışı fuarlarına açılmaya başladık. Bu sene dünyanın en büyük dediğimiz fuarına katılarak standımızda yeni ürünlerimizi sergileyeceğiz. Bu fuarda şöyle bir güzel yan var. Dünyanın en büyüğü, 2820 tane firma burada ürün sergiliyor olacak. 27 tane salondan oluşuyor. Bugün baktığınızda bu kadar firma sayısı arasında 160 tanesi Türk. Biz de firmalardan birisi olarak Giresun’dan katılıyoruz.

Bu aynı zamanda Türkiye'deki üretimi, fason üretimi, nihai ürün üretimlerini gösteren Türkiye'nin gücünü gösteren, üretim anlamında olsun, iş geliştirme, ihracat anlamında güzel bir çalışma olacak. Tabii biz burada ürünümüzü aynı zamanda her fuarda da şöyle bir şeyle yapmaya çalışıyoruz. Fuarımızda bir lansman ürünümüz, bir tanıtım ürünümüz, yeni bir AR-GE projemiz sunarak gidiyoruz. Allah nasip ederse yine özellikle Avrupa pazarına odaklanarak X 72  modelimizi de lansmanı Almanya'da gerçekleştireceğiz.

Bu modelimiz de Almanya fuarında tanıtıyor olacağız. Bu makinemiz bu sefer maksimum güçlerden daha çok minimalize edilmiş, en hafif ve en çok opsiyon özelliğine sahip olan ürün olarak götürüyoruz. Tabii neden bu ürün? Avrupa pazarında bugün bireysel anlamda ormancılık faaliyetini yapmak isteyen kullanıcılar küçük ürünler edinerek kiralamak yerine kendi sahiplenerek bir ürün satın almak istiyor.

Biz bunu düşünerek bu yola çıktık. Ürünümüzde diğer firmaların karşılaştırmasında da başarılı olduk. Denemelerinde başarılı olduk. Tanıtımlarla da bu sonucu almaya çalışacağız. Bağlantılar yapmaya, bunu pazarlamaya çalışacağız en iyi şekilde. Tabii diğer yine bize patentli olan has ürünlerimiz, toprak eleme . Fidancılıkta kullanılıyor. Yine bizim patentli bir ürünümüz. Türkiye'nin tek üreticisiyiz. Bunun da ihracatını yapıyoruz. Yine kütük yarma makinamız var. Tomruk yükleme vinçlerimiz var. Halat taşıma vinçlerimiz, ormancılık tırmanma dediğimiz yani ormancılık faaliyeti üzerine geliştirilecek her türlü ürünü geliştiriyoruz. Bugün Türkiye'de bir ormancı olarak Zere markasından bir ürün almak istediğinizde diğer ihtiyacınız olan tüm makineler bu markada bulunabilir hale getirmeye çalışıyoruz.

Aynı zamanda çiftçilerimize satın alma olanağı tanımak için bakanlığın zirai belgelendirmeyle verdikleri çiftçi belgesi dediğimiz kredilendirme sistemiyle bir yıl ödemesiz bakanlık bünyesinden bir yetki alarak çiftçilerimize finansman sağlamaya çalışıyoruz. Tabii hep bu anlatılanların tamamını gerçekleştirmek için CNC yatırımlarımız, makine alımlarımız, maliyetleri düşürme ve iş geliştirme anlamında devam ediyor.

WhatsApp Image 2023-11-01 at 14.55.34

Biz en yakın zamanda bir GES projesiyle karbon ayak izi, yeşil enerjili üretim faaliyetini devreye aldık. Firmamız tamamen kendi enerjisini kendi üretiyor ve fazla enerjisini de aynı zamanda satan bir firma haline geldi. Tabii buna da entegre olarak yine elektriğimiz ciddi anlamda bize hiç maliyet doğurmayıp, fazlası geldiği için elektrikli boya fırını alarak yatırımımıza devam ettik. Çünkü şu an elektrik giderimiz olmadığı için artık fabrikamızı daha çevreci bir hale getirmek için akıcı boyalar, doğaya zarar verecek tüm üretimlerden geri çekilerek elektrikle çevreci bir işletme kurmaya çalışıyoruz. Üç günde yapılabilen boyalar bugün artık bir buçuk iki saat içine indirilerek maliyetleri de neredeyse üç kat azaltılarak üretimlerimizin kalitesini arttırıp bu işe devam ediyoruz. Bugün kalifiye olarak 15 kişi istihdam ediyoruz. Tabii sayıyı arttırma çabası içerisindeyiz, ama Türkiye koşulları, ihracat koşulları, piyasa koşullarına endeksli olarak bunu sağlıyoruz. Ciddi bir AR-GE proje ve AR-GE çalışan kadromuz var. 

Genel olarak ormancılık faaliyetleri üzerine AR-GE, inovasyon anlamında ciddi yatırımlar yapıyoruz, ciddi çalışmalar yapıyoruz. O şekilde yolumuza devam ediyoruz. Tabii tüm bu yatırımların karşılığını da 2022 yılında Türkiye çapında yapılan sektör araştırmasında Türkiye'nin tarım makinaları üreticisi olarak bir ödülde nasip oldu bizi almak. Aynı heyecanla tabii her geçen gün geliştirerek, arttırarak işimizi devam etmek istiyoruz. Bu şekilde en güzel şekilde hedefimize ulaşma çabasındayız.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-31 at 18.28.45 (2)

İhracata değinen Zere sözlerine şu şekilde devam etti: "Fabrikamız açılışının  2. ayında ihracata başladık. 4 ülkeye, Avrupa başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Yeni ihracat pazarlarına açılmak için fuarlara katılıyoruz ve online çalışmalar, ürün tanıtımları veya rekabetçi ürünler üreterek ihracat çalışmalarımız devam ediyor. İthalat konusuna gelirsek, bütün parçalar bize ait . Yerli üretimimizle, ithalat bağımlığımız yok." dedi.

WhatsApp Image 2023-11-01 at 19.04.38

Haber: Yunus Eren